Ministerstwo rodziny pokazało projekt ustawy. "Trzynastka" dla emerytów ma zostać wypłacona w maju

Mateusz Marchwicki
Resort Elżbiety Rafalskiej opublikował w czwartek projekt ustawy zapewniający wypłatę trzynastej emerytury. Obowiązującym prawem ma stać się w bardzo szybkim tempie.
PiS chce uruchomić legislacyjny ekspres. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Dodatkowa emerytura do portfeli seniorów ma trafić w maju. Jednak aby tak się stało, dokument musi przejść przez konsultacje, zaopiniowanie, rząd, Sejm, Senat oraz prezydenta. A to wszystko w osiem tygodni.

Jako dzień wejścia w życie ustawy o "trzynastce" dla emerytów i rencistów wskazano 1 maja 2019 r., czyli dzień od którego świadczenia mają być wypłacane. Świadczenie mają otrzymać zarówno emeryci otrzymujący pieniądze z ZUS, emeryci mundurowi, renciści, osoby na świadczeniach przedemerytalnych, jak i emerytowani rolnicy ubezpieczeni w KRUS.

W uzasadnieniu projektu znalazła się informacja o tym, skąd będzie on sfinansowany. "Jednorazowe świadczenie pieniężne zostanie sfinansowane w ramach zwiększonych wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych" – napisano. Całkowity koszt to 10,7 mld złotych.


Należy zaznaczyć, że trzynasta emerytura ma wynosić 1100 złotych brutto. Do ręki seniorów trafi więc 888 złotych. Projekt dotyczy jednak tylko 2019 roku, więc nie jest to świadczenie zaplanowane na dłuższy czas. Ale na czas kampanii wyborczej i owszem.