Wybory do europarlamentu już w niedzielę. Na kogo możesz głosować w okręgu małopolskim i świętokrzyskim?
W niedzielę 26 maja Polacy po raz czwarty wybiorą swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W okręgu łączącym województwa małopolskie i świętokrzyskie startuje m.in. była premier Beata Szydło czy Ryszard Legutko, który niedawno "zasłynął" wypowiedzią o molestowaniu 12-latków.
Oto najważniejsi kandydaci z poszczególnych komitetów wyborczych (zgodnie z numeracją wylosowaną przez PKW):
1. Konrad BerkowiczKONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY
Konrad Berkowicz zmierza po mandat europosła, choć jest znany głównie z kontrowersji. To on niedawno przyłożył jarmułkę do głowy wiceminister z PiS. Dla wielu to nowy Janusz Korwin-Mikke, zresztą Berkowicza można chyba nazwać prawą ręką szefa Wolności. To właśnie młody polityk jest wiceprezesem tej partii.
2. Dawid Lewicki
Lewicki to kolejny po Berkowiczu młody członek partii Wolność. W jej strukturach pełni funkcję wiceprezesa.
3. Michał Wawer
Skarbnik Zarządu Głównego Ruchu Narodowego. Z wykształcenia Michał Wawer jest radcą prawnym.
1. Maciej GdulaWIOSNA ROBERTA BIEDRONIA
Gdula jest m.in. publicystą "Krytyki politycznej". Poza tym, jako doktor nauk społecznych, kandydat partii Roberta Biedronia był koordynatorem badania terenowego w jednym z miast powiatowych na Mazowszu. Raport z "Miastka" wg wielu socjologów uznany jest za pierwszą miarodajną diagnozę przyczyn zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych w 2015 r.
2. Małgorzata Marenin
Prezeska i założycielka Stowarzyszenia Stop Stereotypom, przeciwdziałającemu każdej formie dyskryminacji. Koordynatorka działań partii Inicjatywa Feministyczna w województwie świętokrzyskim. Jest również pełnomocniczką Kongresu Kobiet.
3. Tomasz Terlecki
Kandydat Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego jest z zawodu ekologiem.
1. Róża ThunKOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
Europarlamentarzystka Platformy Obywatelskiej pełniła funkcję dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Przed wyborami do PE troje wolontariuszy Thun padło ofiarą ataku w Kielcach – za roznoszenie ulotek wylano na nich fekalia z okna.
2. Adam Jarubas
Jarubas to wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2015 r. był kandydatem tej partii w wyborach na prezydenta RP. W pierwszej turze głosowania zdobył 238 761 głosów, co stanowiło ledwie 1,6 proc. głosów ważnych. W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. W 2018 ponownie został wybrany na radnego województwa świętokrzyskiego.
3. Andrzej Szejna
Andrzej Szejna jest szefem świętokrzyskiego SLD. Kandydat KE ma już za sobą doświadczenie w Parlamencie Europejskim, gdzie zasiadał w latach 2004-2009.
1. Beata SzydłoPRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Byłej premier i obecnej wicepremier ds. społecznych nikomu nie trzeba przedstawiać. Beata Szydło stała się jedną z twarzy nadużyć finansowych Prawa i Sprawiedliwości, zwłaszcza wtedy, gdy zapalczywie broniła wysokich nagród, które trafiły w ręce polityków rządowych.
2. Ryszard Legutko
Były Minister Edukacji Narodowej, który na kanwie dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", "popisał się" obrzydliwą wypowiedzią na temat pedofilii. – Molestowanie 12-latków przez księży to nie pedofilia, powiedział Ryszard Legutko.
3. Patryk Jaki
Głośny kontrkandydat Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta Warszawy. I główny przegrany tych wyborów zarazem. Pochodzi z Opola, gdzie ostatnio poparł kandydaturę Beaty Kempy z PiS w wyborach do Europarlamentu.
1. Jan OrkiszLEWICA RAZEM
Kandydat Lewicy Razem to wicestarosta powiatu olkuskiego oraz wiceprzewodniczący Unii Pracy.
2. Maria Łaś
Członkini partii Razem prowadzi fundację "Da się" i zawodowo pomaga osobom bezrobotnym i wykluczonym społecznie. Prowadzi też własną działalność gospodarczą.
3. Oskar Styczeń
Styczeń jest specjalistą od języków romańskich. Ukończył studia na kierunku Filologia Włoska na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na tej samej uczelni odbył studia podyplomowe dla tłumaczy konferencyjnych.
1. Paweł KukizKUKIZ'15
Lider stowarzyszenia Kukiz'15, znany ze swojej bezkompromisowości. Paweł Kukiz wszedł do parlamentu w wyborach w 2015 r. Od tamtej pory zdążył jednak stracić czołowych polityków swojej frakcji, jak np. Piotr Liroy Marzec czy Marek Jakubiak.
2. Piotr Kubiczek
Kubiczek do tej pory nie miał szczęścia w wyborach. W parlamentarnych z 2015 r. bez powodzenia kandydował do Sejmu z ramienia KWW Kukiz'15. Z tego samego komitetu bezskutecznie ubiegał się również o mandat radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego w wyborach samorządowych w 2018 r.
3. Elżbieta Zielińska
Zielińska weszła do Sejmu w 2015 r. z ramienia partii Kukiz'15. Obecnie jednak pełni funkcję funkcję wiceprezesa Unii Polityki Realnej.