O istnieniu wielu z nich nie mieliście pojęcia. Oto lista nietypowych nazw miejscowości w Polsce

Adam Nowiński
Wodząc palcem po mapie Polski można czasami trafić na ciekawe perełki. Mowa o nietypowych nazwach miejscowości, których znaczenie obecnie wywołuje uśmiech na twarzy, a kiedyś nikogo ono nie ruszało. Wybraliśmy więc kilka z nich i opisaliśmy ich pierwotne znaczenie. Może kiedyś przyda się komuś jako hasło w krzyżówce.
Kłopot to nie jest jedyna nietypowa nazwa miejscowości w Polsce. Zrzut ekranu z Google Maps
Naszą podróż po Google Maps rozpoczynamy od miejscowości Moszna położonej w województwie opolskim, powiecie krapkowickim, w gminie Strzeleczki. Dzieli ją od stolicy województwa około 30 km.
Jej nazwę można oczywiście odbierać dosłownie, ale przecież nikt normalny nie nazwałby swojego miasta tak, jak część męskiego narządu płciowego. Nazwa Moszny ma więc głębsze znaczenie, którego trzeba szukać w jej etymologii. W starosłowiańskim tak właśnie nazywano torbę jako część stroju, z kolei po niemiecku słowo mosche znaczyło kiedyś kosz zawieszany.
Zrzut ekranu z Google Maps
Kolejną miejscowością są Pupki. W Polsce dla ścisłości są aż trzy Pupki. Jedne z nich mieszczą się w województwie warmińsko-mazurskim w gminie Jonkowo pod Olsztynem. Tutaj tak samo nazwa ta może odnosić się zdrobniale do jednej z kluczowych części ciała każdego człowieka, ale jej znaczenie jest zgoła inne.
Słowo pupki wizualnie przypomina niemieckie słowo puppen, czyli lalki. Zważywszy na historię tych ziem, może to być odpowiedź, skąd wzięła się nazwa tej miejscowości. Ale zagłębiając się dalej w poszukiwaniach znaczeń, to słowo pupek znaczy po czesku pępek, ale jest to także często spotykane nazwisko. Z kolei w prasłowiańskim pupki to mała wypukłość, napęcznienie. Stąd może wzięły się Pupki - od wypukłości na drodze.
Zrzut ekranu z Google Maps

Złe Mięso (niem. Bösenfleisch) to wieś pogranicza borowiacko-kaszubskiego w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim, w gminie Czersk nad Wdą, Miejscowość leży w kompleksie leśnym Borów Tucholskich. Ale czy jej nazwa oznacza, że sprzedaje się tutaj złe mięso? No oczywiście, że nie.

Bösenfleisch czy Złe Mięso to nazwy, które pochodzą od nazwiska niemieckiego właściciela miejscowej karczmy. Forma polska jest wtórna i stanowi jego dosłowne tłumaczenie.[photo position="inside"]771171[/photoNiemyje-Ząbki to kolejna nietypowa nazwa wsi położonej w województwie podlaskim w gminie Rudka. Kiedy powstawała jej założycielom nie było do śmiechu. Nie chodziło im o wywołanie uśmiechów na twarzach przejeżdżających przez nią podróżnych.


Pierwszy człon miejscowości wywodzi się od nazwy bagien, które położone są pod Mławą. Część zamieszkujących tam osadników przeprowadziła się na północny-wschód, w rejony Białegostoku zakładając miejscowość Niemyje.

Nie była to zwykła wieś, ale tzw. zaścianek szlachecki, czyli osada zamieszkiwana przez ubogą szlachtę, w tym wypadku o nazwisku Niemyjscy. Z czasem, gdy przybywało nowych gałęzi rodu, zaścianek rozrastał się - powstawały odrębne jego części mające własne nazwy. W XIX w. były to: Jarmonty, Siudy, Skłody, Stare i Zębki.
Zrzut ekranu z Google Maps
Nazwy tych części zawsze podawano z nazwą główną, zawierającą nazwisko rodu. I tak narodził się drugi człon nazwy i powstały Niemyje-Ząbki, których nazwę w XX w. zapisywano już tak jak dzisiaj. Nazwa ta być może śmieszy, ale z brakiem higieny jamy ustnej nie ma nic wspólnego.