Wyrok NSA to porażka PiS. Kancelaria Sejmu musi ujawnić sędziów popierających kandydatury do KRS

Łukasz Grzegorczyk
Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykaz nazwisk sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
NSA: Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykaz nazwisk sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Stanisław Piotrowicz był jednym z obrońców nowelizacji ustawy o KRS. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
O decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa.

Chodzi o sprawę sprzed kilku miesięcy. Stacja TOK FM przypomina, że organizacja Watchdog Polska wysłała do Kancelarii Sejmu prośbę o udostępnienie listy sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Ta jednak odmówiła publikacji.

W lipcu 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że decyzja kancelarii nie miała uzasadnienia, a nazwiska powinny być jawne. Piątkowa decyzja NSA potwierdza, że Kancelaria Sejmu powinna udostępnić wykaz nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS. Wydany wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego jest prawomocny.


Decyzję NSA skomentowała na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Wygrana! Dzisiejszy wyrok NSA jest jasny - listy poparcia kandydatów na sędziów nowej KRS muszą zostać ujawnione. To jest ostateczne rozstrzygnięcie niezawisłego sądu. Apelujemy do Marka Kuchcińskiego o ich natychmiastowe upublicznienie" – napisała posłanka.

Przypomnijmy: Sejm w marcu 2018 r. wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur - spośród zgłoszeń, które napłynęły - wskazał klub PiS, a sześć klub Kukiz'15.

Wybór 15 członków-sędziów KRS na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm dokonany został zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, której w Sejmie zaciekle bronił m.in. Stanisław Piotrowicz z PiS. – To do czasów reformy KRS konstytucja nie była przestrzegana – podkreślał polityk w ubiegłym roku.

źródło: Onet.pl