3 x 50 proc. List otwarty do Grzegorza Schetyny

Magdalena Środa
Szanowny Panie Przewodniczący! Kongres Kobiet, największy ruch społeczny w Polsce, a także organizacje stowarzyszone, zwracają się do Pana z apelem o uwzględnienie naszych obywatelskich postulatów. Chcemy razem wygrać dla Polski!
Wybory dla obywateli/obywatelek i przez obywateli/obywatelki

Ponieważ zależy nam na tym, by najbliższe wybory wzmocniły demokrację w Polsce, chcemy by miały one charakter nie tylko partyjny, ale i obywatelski. Ludzie są zniechęceni partyjną hegemonią i partyjnymi roszadami, dajmy obywatelom /obywatelkom nie tylko głos w tych wyborach ale również „biorące” miejsca na listach wyborczych.

3 x 50%!

Ponieważ w naszym kraju mieszka ponad 52% kobiet i – jak wskazują badania – są one lepiej wykształcone od mężczyzn, kompetentne, zaangażowane i w pełni świadome obywatelskich obowiązków, domagamy się uwzględnienia na listach wyborczych rzeczywistego parytetu, to znaczy:


50% kobiet na listach,
50% pierwszych miejsc dla kobiet,
50% miejsc ostatnich.

Parytet może mieć bowiem postać fikcyjną (kobiety spychane są na pozycje „niebiorące”) lub realną: domagamy się 3 x 50%!

Panie Przewodniczący!

Kobiety działające na rzecz egalitarnej demokracji to jedno z najaktywniejszych środowisk społecznych i politycznych w naszym kraju. Działają one w organizacjach pozarządowych, w samorządach, w partiach, w społecznościach lokalnych jednak rzadko kiedy dopuszczane są na listy wyborcze, prawie nigdy na miejsca biorące. Listy wyborcze ciągle są układane „po układach” trafiają na nie najsilniejsi w regionie lub w partii (rodzajnik męski ma tu wielkie znaczenie) choć niekoniecznie w umiejętnościach.

Dlatego proponujemy listę kobiet aktywnych, silnych, rozpoznawalnych, liderek swoich regionów, kobiet mających doświadczenie, umiejętności polityczne, mających niemałe sukcesy wyborcze (jeśli wziąć pod uwagę proporcje liczby otrzymanych głosów do środków, którymi dysponowały). Kongres poleca te osoby z całą odpowiedzialnością; jednocześnie Kongres obiecuje je wspierać i pomagać w kampanii wyborczej.

Obywatelska lista członkiń i pełnomocniczek Kongresu Kobiet - kandydatek do Sejmu i Senatu proponowanych i wspieranych przez Kongres (informacjami szczegółowymi dotyczącymi działalność społecznej i politycznej kandydatek dysponuje Stowarzyszenie Kongres Kobiet, kontakt: Magdalena Środa msroda@gmail.com) lista jest otwarta:

* Bednarz Alina (Tychy, Ogólnopolski Strajk Kobiet, projekt śląski Szlak Kobiet)
* Chałat Dorota (Koszalin, radna, Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet)
* Czałczyńska Bogna (Szczecin, Fundacja czas Dialogu, Dziewuchy Szczecin, Kolektyw – Niezależna Centrum Obywatelskie, pełnomocniczka marszałka ds. Równego Traktowania)
* Dekowska Aneta (Warszawa, Stowarzyszenie Akceptacja)
* Diduszko-Zyglewska Agata (Warszawa, radna)
* Falej Monika (Olsztyn, Dyr. Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, startowała do sejmu, Rady Miasta, na prezydenta Olsztyna)
* Gotlibowska Monika (Toruń, Fundacja „Aktywna”)
* Jeżak Ewa (Konin, przewod. Konińskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego)
* Kaszyńska Danuta (Białystok, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicieli Firm)
* Kidawa-Błońska Małgorzata (Warszawa, PO)
* Kobylińska Agata (Łódź, Dziewuchy Dziewuchom Łódź)
* Kucharska-Dziedzic Anita (Zielona Góra, Stowarzyszenie Baba pomagające ofiarom przemocy)
* Lubnauer Katarzyna (przewodnicząca Nowoczesnej)
* Łoboda Dorota (Warszawa, radna, Prezeska Fundacji „Rodzice mają głos”)
* Marenin Małgorzata (Kielce, Stowarzyszenie Stop Stereotypom)
* Morawska – Stanecka Gabriela (Katowice, prawniczka)
* Mucha Joanna (Lublin, PO)
* Nowacka Barbara (Warszawa, Gdańsk, Inicjatywa Polska)
* Prokop Małgorzata (Szczecin, dziennikarka)
* Scheuring-Wielgus Joanna (Toruń, partia Teraz!)
* Sobańska Halina (Sosnowiec, Aktywne dla Miasta, SLD)
* Strojanowska Henryka (Lublin, Klub XXI wieku, członkini PO)
* Wawrowska Danuta (Słupsk, radna, prawniczka)

W imieniu Kongresu: Henryka Bochniarz, Magdalena Środa, Małgorzata Fuszara