Wysokie prowizje i nienormowany czas pracy, ale co w zamian? Oto jak pracują agenci ubezpieczeniowi

Marcin Długosz
Agent ubezpieczeniowy to dzisiaj prestiżowy zawód, który zapewnia szerokie pole rozwoju. Od lat 90. XX wieku, w których przeprowadzono demonopolizację rynku ubezpieczeniowego, zawód agenta wyraźnie się przeobraził. Etyka i styl pracy, warsztat, a także wymogi prawne złożyły się na zawód, który jest dzisiaj pozytywnie postrzegany i wysoce szanowany. Jednak branża ubezpieczeniowa nie należy do najłatwiejszych, konkurencja jest duża, a wymagania stawiane kandydatom wysokie. Jak zatem w praktyce wyglądają początki pracy agenta ubezpieczeniowego?
Praca agenta ubezpieczeniowego jest wymagająca, ale niesie ze sobą dużo satysfakcji Fot. 123rf.com / Andriy Popov
Jak zostać agentem ubezpieczeniowym? Od czego trzeba zacząć??
Agentem ubezpieczeniowym nie zostaje się z marszu. Tak jak wiele innych zawodów, tak i ten wymaga przygotowania. Należy też spełniać odpowiednie wymogi prawne. Agent ubezpieczeniowy musi mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawych, co wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. Co więcej osoba ubiegająca się o takie stanowisko nie może być skazana pełnoprawnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo skarbowe, przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, życiu i zdrowiu, obrotowi gospodarczemu pieniędzmi i papierami wartościowymi, mieniu i wiarygodności dokumentów oraz ochronie informacji.

Wymogi nie omijają też wykształcenia, które nie może być niższe niż średnie. Jeśli wymienione warunki zostały spełnione, należy podejść do egzaminu, po zdaniu którego zyskujemy uprawnienia do wykonywania zawodu i który daje nam rękojmię poprawnego wykonywania czynności agencyjnych.

W praktyce taki „trening” merytoryczny ma przetrzeć drogę agentowi ubezpieczeniowemu i ułatwić odpowiadanie na zadawane przez przyszłych klientów niełatwe pytania, dotyczące zapisów prawnych czy tych w umowie.

Agent akwizytor to już przeszłość
Wprawdzie jeszcze do dzisiaj pokutuje wyobrażenie agenta ubezpieczeniowego z lat 90. ubiegłego wieku jako natrętnego akwizytora, to trzeba zauważyć, że obecnie praca agenta nie ma z tym nic wspólnego. Dzisiaj agenci pracują, analizując każdy przypadek indywidualnie, konstruując z klientem ostateczny zakres ochrony. Profesjonalizm, partnerskie podejście, budowanie trwałych relacji, umiejętność słuchania, to często elementy decydujące o sukcesie i przekonujące klientów do podjęcia dalszej współpracy.

Agent powiernik i doradca
W Stanach Zjednoczonych istnieje przekonanie, że w portfelu trzeba mieć trzy wizytówki - prawnika, lekarza oraz agenta ubezpieczeniowego. Swoisty casus pokazuje, jakim prestiżem cieszy się ten zawód w USA. Nasz rynek jest wprawdzie inny od tamtejszego, nie oznacza to jednak, że w polskich warunkach rola agenta jest inna.

Agent ubezpieczeniowy powinien umiejętnie łączyć wiedzę ekonomiczną, ubezpieczeniową, prawniczą czy podatkową. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ta wiedza ma się przekuć w produkt, który odpowie na potrzeby klienta i zadba o jego sytuację finansową na każdym etapie życia. A także zbuduje wiarygodność agenta, która w rezultacie przełoży się na pozytywną opinię. Agent zatem to dziś nie tyle sprzedawca, co towarzysz i powiernik, na którym ciąży odpowiedzialność, aby dobrze doradzić klientowi.


Agent ubezpieczeniowy – warunki zatrudnienia
W wielu przypadkach wykonywanie zawodu agenta ubezpieczeniowego wymaga założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka działalność umożliwia prowadzenie firmy, która będzie sprzedawać polisy wybranego towarzystwa, na przykład MetLife. Dochody operatywnego agenta mogą w ten sposób znacząco przekroczyć średnie miesięczne wynagrodzenie.

To jednak nie wszystkie benefity. Najlepsi agenci mogą liczyć na premie, a także innego rodzaju korzyści ze strony firm ubezpieczeniowych, z którymi na co dzień współpracują. Osoby, którym zależy na stałym rozwoju zawodowym mogą starać się o stanowiska kierowników czy dyrektorów agencji.

Niektórzy agenci mogą również liczyć na zatrudnienie w danej firmie ubezpieczeniowej na innym stanowisku. Wiele zależy od wzajemnych relacji, a także możliwości danego towarzystwa. Na tych stanowiskach bardzo przydaje się doświadczenie zdobyte podczas pracy jako agent ubezpieczeniowy.


Interdyscyplinarność, samodzielność i czas wolny – jak pracuje agent?
Agent ubezpieczeniowy to wolny zawód, w którym pracuje się na własny rachunek. Oznacza to, że przedsiębiorca sam ustala godziny swojej pracy.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom agentów, niektóre firmy, w tym na przykład MetLife, oferują agentom różnego rodzaju benefity, np. w postaci szkoleń, w tym także bardzo rozwojowe i wartościowe szkolenia umiejętności miękkich i interpersonalnych. Natomiast nienormowany czas pracy umożliwia wygospodarowanie większej liczby wolnych chwil spędzonych z bliskimi. Takie udogodnienia sprawiają, że ten zawód zyskuje na atrakcyjności.

Branża ubezpieczeniowa nie należy do najłatwiejszych. Jednak dobre opinie o pracy w tym zawodzie powinny wystarczyć do tego by podjąć wyzwanie. Praca agenta daje bardzo duże możliwości nie tylko uzyskiwania ponadprzeciętnych zarobków, ale także podejmowania różnorodnych szkoleń podnoszących kompetencje. Z całą pewnością warto spróbować swoich sił, tym bardziej że może to być dopiero początek kariery w ubezpieczeniach.

Więcej o ubezpieczeniach przeczytasz na www.metlife.pl

Artykuł powstał we współpracy z MetLife.