Wiemy, jak to się stało, że logo KO umieszczono w kwadracie. Z tego powodu padły głosy nieważne
Kto to wymyślił?! – pomstują wyborcy Koalicji Obywatelskiej. Na Twitterze i Facebooku krążą zdjęcia kart wyborczych do Senatu z różnych regionów Polski, na których widać błędnie oddane głosy. Pewna grupa wyborców, chcąc zagłosować na kandydata KO, stawiała krzyżyk nie w kratce obok nazwiska, lecz w kwadraciku z logo komitetu wyborczego.
Ile głosów utraciła w ten sposób Koalicja Obywatelska? Oszacować to trudno. Pewne jest, że z różnych obwodów wyborczych docierają informacje, iż głosujący mieli problemy z oddaniem ważnego głosu. Kratka z logo KO niektórych wprowadzała w błąd.
Nieważne głosy oddane w okręgu wrocławskim.•Fot. Twitter.com / Rafał Mundry
Wiele jest relacji, że logo w kwadraciku wprowadzało w błąd nie tylko osoby starsze czy słabiej widzące. "Nie jestem starszą osobą, a ręka ODRUCHOWO skierowała się na kratkę po prawej stronie" – pisze jedna z internautek. "Ja również miałam chwilę zawahania" – dodała inna.
Kto za to odpowiada?
Jak zatem do tego doszło, że logo KO znalazło się w kratce? Nikt w sztabie Koalicji Obywatelskiej tego tak nie zaprojektował. – To nie jest kwestia projektu logo, lecz kwestia przepisów, jakie PiS wprowadził w nowej ordynacji wyborczej – wyjaśnia w rozmowie z naTemat poseł Adam Szłapka.
– Logo Koalicji Obywatelskiej to sam napis "Koalicja Obywatelska". Napis trafił do kwadratu – inaczej się nie dało – tłumaczy poseł Szłapka, który był członkiem sztabu KO. W poprzednich wyborach żadnych znaków graficznych komitetów na kartach wyborczych do Senatu nie było.Zgodnie z przepisami znak graficzny komitetu wyborczego musi być wpisany w kwadrat o boku 9 milimetrów. Ze wszystkich komitetów tylko PiS ma logo w kwadracie. W związku z tym nasze logo musiało zostać wpisane w kwadrat.
Nieważny głos w komisji w Tczewie – znak "x" postawiony w kratce z logo KO, a nie w kratce po lewej stronie nazwiska.•Fot. Twitter.com
To nie zmieniło wyniku
Adam Szłapka jest przekonany, że nieważnych głosów wynikających z tego, że ktoś pomylił kwadraciki, nie było aż tak wiele. – Jestem przekonany, że w skali kraju nie jest to taka liczba, która mogłaby zmienić wynik głosowania do Senatu – zapewnia poseł.
Z najnowszych informacji z PKW wynika, iż opozycja w Senacie uzyskała przewagę – zdobyła 51 mandatów, PiS zaś 49.
Przedszkolaki dają radę
Na konferencji PKW padło pytanie, czy nie należałoby pomyśleć nad zmianą szablonu kart w głosowaniu do Senatu, skoro wiele osób postawiło "x" w kratce z logo komitetu wyborczego. Wiceprzewodniczący Komisji Wiesław Kozielewicz podkreślił, że system głosowania w Polsce jest jednym z najprostszych.
– Trzy lata temu robiliśmy badania wśród przedszkolaków. I przedszkolaki dobrze głosowały! 70 proc. przedszkolaków zagłosowało prawidłowo. Tu nie ma powodów do zmiany – odpowiedział Kozielewicz. Jego zdaniem błędy w głosowaniu mogły wynikać być może z roztargnienia wyborców.