Co to jest biała lista podatników? To dzięki niej można ocenić wiarygodność kontrahenta

Paweł Kalisz
Jeszcze do niedawna były trzy listy podatników VAT, ale po nowelizacji przepisów powstała jedna. Biała lista podatników ma za zadanie pomóc w ocenie, czy dany podatnik wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych. Dzięki temu łatwiej będzie można sprawdzić wiarygodność kontrahenta.
W białej liście podatników można znaleźć wszystkie podstawowe informacje na temat ewentualnych kontrahentów. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Biała lista podatników VAT obejmuje podatników zarejestrowanych do celów VAT, i to zarówno tych czynnych jak i zwolnionych. Ale to nie wszystko, na liście są też podatnicy, którzy nie zostali zarejestrowani jeszcze przez naczelnika urzędu skarbowego lub zostali wykreśleni z rejestru jako podatnicy VAT. Trzecią kategorią są co, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona.

Jakie dane są upubliczniane? Przede wszystkim nazwę firmy lub imię i nazwisko podatnika, jego numery NIP, REGON i PESEL oraz numer KRS. Poza tym taka oczywistość, jak adres, pod którym firma została zarejestrowana lub pod którym prowadzi działalność. Oprócz tego imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu, prokurentów i wspólników oraz ich numery identyfikacji podatkowej lub numery PESEL.


To nie wszystko. Przeglądające dane podatnika natkniemy się też na datę rejestracji firmy lub odmowy rejestracji, numery rachunków rozliczeniowych lub imiennych rachunków w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której podmiot jest członkiem, otwartych w związku z prowadzoną przez członka działalnością gospodarczą

Biała lista to nic innego, jak internetowy wykaz wszystkich podatników VAT prowadzony przez Szefa Krajowej Administracji, do którego bezpłatny dostęp będzie możliwy przez całą dobę. Co ważne, wszystkie dane mają być aktualizowane raz na dobę. Aktualizacja danych dotyczy również numeru rachunku bankowego, więc jeśli podatnik dokona przelewu tego samego dnia, w którym sprawdził kontrahenta na białej liście, to będzie miał pewność, iż pieniądze trafiły na właściwy rachunek.

Biała lista podatkowa obowiązuje od 1 września tego roku. Jednak część przepisów dotyczących sankcji za dokonanie płatności na inny rachunek kontrahenta niż ten, który jest wskazany w wykazie, zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020.