Krew na szczoteczce do zębów? To może być poważny problem

Monika Przybysz
Krwawienia, obrzęki i bóle dziąseł to nie tylko zwykły dyskomfort czy problem higieniczny. Zapalenie dziąseł w dłuższej perspektywie czasu grozi bowiem poważnymi komplikacjami zdrowotnymi. Podstawowym jest paradontoza, czyli przewlekłe zapalenie przyzębia, które może skończyć się wypadaniem zębów.
Kamień nazębny należy regularnie usuwać u dentysty. Fot. 123rf / lightfieldstudios
Jak podaje serwis ADAMED.EXPERT, zaawansowana paradontoza oznacza możliwość wystąpienia kolejnych zdrowotnych następstw: większego ryzyka miażdżycy tętnic, choroby niedokrwiennej serca, zawału, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego. Potwierdzono również, że zły stan jamy ustnej może negatywnie wpływać na przebieg ciąży czy doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Byle jak, byle szybko
Niedokładne, szybkie, nieregularne szczotkowanie zębów, omijanie niektórych obszarów, a także pominięcie bardzo ważnej roli nici dentystycznych to pierwsze kroki do problemów z zębami i dziąsłami.
Bardzo ważne jest dokładne mycie zębów.Fot. pixabay.com
Z czasem narasta płytka nazębna i namnażają się bakterie. Stanowi zapalnemu przyzębia sprzyja obniżenie odporności. Dodatkowo, palenie papierosów, niedobory witamin i minerałów oraz wahania hormonalne sprawiają, że stan zapalny ma ułatwione zadanie i może rozwijać się w najlepsze.


Początkowe stadium często nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, czasami pacjentom doskwiera tkliwość i ból dziąsła między zębami. Jeśli jednak problem zacznie się pogłębiać, wśród możliwych objawów mogą wystąpić: zaczerwienienie dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania, nitkowania, gryzienia twardych pokarmów, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk, cofanie się, obniżenie dziąseł i widoczne odsłonięcie korzeni zębów.

Po ratunek do dentysty
Wszelkie objawy choroby przyzębia najlepiej skonsultować ze swoim dentystą. Strach może być tu najgorszym doradcą – podkreślają specjaliści. Dlaczego?

Od bólu do sytuacji, w której możemy nawet stracić ząb, droga jest już bardzo prosta. Co na zapalenie dziąseł powinno pomóc? Podstawą jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz usunięcie przez stomatologa kamienia nazębnego oraz wszelkich nalotów. Czasami uzupełniająco stosowane są antybiotyki.

Źródło: ADAMED.EXPERT