Mamy w Polsce prawdziwe święto filmowe. Tu zobaczysz europejskie nowości

Karolina Pałys
Łódź zaprasza na jedno ze swoich sztandarowych, filmowych wydarzeń. Forum Kina Europejskiego “Cinergia” rusza 22. listopada i podobnie jak w poprzednich latach stanie się okazją, aby sprawdzić, co nowego wydarzyło się w europejskiej i światowej kinematografii na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Joe Pantoliano będzie jednym z wielu gości festiwalu Cinergia Fot. materiały prasowe
W programie tegorocznego festiwalu, który organizowany jest już po raz 24., jak zwykle nie zabraknie przedstawicieli najmłodszych filmowych pokoleń: istotną pozycją agendy są konkursy polskich i europejskich debiutantów. Nie zabraknie jednak również spotkań z mistrzami, którzy zdążyli już wyrobić sobie nazwiska — nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Europejskie spotkanie z Hollywood
Jednym z tych ostatnich będzie Lenny Abrahamson. Irlandzki reżyser, którego jedni kojarzą jako twórcę trudnego do gatunkowego zaszufladkowania filmu “Frank” z Michaelem Fassbenderem, który przez cały film chowa głowę w gigantycznej masce z paper mache.
YouTube / TrailerHD
Innym nazwisko Abrahamsona automatycznie skojarzy się z obrazem “Pokój”, który wywindował go do hollywoodzkiej czołówki. Brie Larson w roli matki i pięcioletni Jacob Tremblay jako jej syn stworzyli niezwykłe kreacje w filmie, którego scenariusz również daleki jest od zwyczajnego. Matka przez całe życie syna twierdziła bowiem, że tytułowy pokój to “cały świat”. W rzeczywistości jest to więzienie, z którego oboje z synem będą starali się uciec.

Abrahamson wszedł do mainstreamu z nietuzinkowymi historiami. Podczas festiwalu będzie można sprawdzić, czy podobne opowieści snuł również na początku swojej filmowej drogi. W sekcji “Filmowi bohaterowie Lenny’ego Abrahamsona” pojawią się “Adam & Paul” z 2004 roku oraz “Stacja benzynowa” z 2007.
Lenny AbrahamsonFot. materiały prasowe
W programie nie zabraknie jednak również najnowszego filmu “Ktoś we mnie”, opartego na motywach bestsellerowej powieści, której akcja toczy się w połowie XX wieku. W rolach głównych występują Charlotte Rampling i Ruth Wilson.

Swoje wrażenia po pokazach będzie można osobiście skonfrontować z opinią reżysera: Lenny Abrahamson, jako gość Cinergii, będzie uczestniczył w spotkaniach z publicznością.

O “Matrksie” i rzeczach poważnych
Na festiwalu gościć będą również reżyser Sean Cisterna i aktor Joe Pantoliano. W programie znalazł się ich wspólny projekt: “Winowajca”, film o powrocie do korzeni, które w przypadku bohatera granego przez Pantoliano znajdują się na południu Włoch i sięgają głęboko w ziemię obsadzoną krzewami winorośli.
YouTube / ICFF Canada
Nazwisko Pantoliano może brzmieć obco, ale gdy tylko zobaczycie zdjęcie tego Amerykanina włoskiego pochodzenia zapali wam się lampka pod tytułem “Matrix”, a potem kolejna - “Rodzina Soprano”. Pantoliano przez lata grywał głównie czarne charaktery: mafiosów, alfonsów, zdrajców słusznej sprawy. Podczas Cinergii odniesie się zapewne do tej części swojego dorobku podczas specjalnego pokazu filmu “Matrix”.

Pretekstem do rozmowy o problemach, z jakimi może borykać się aktor z łatką “charakterystyczny” będzie natomiast pokaz filmu, który Pantoliano sam wyreżyserował. Dokument “No Kidding! Me 2” to opowieść o zmaganiach z depresją, do której pretekstem były przeżycia samego reżysera.

Wspomnienia, premiery, dokumenty
Specjalny pokaz “Matriksa” nie będzie jedynym powrotem do klasyki, jaki szykują organizatorzy Cinergii. Z okazji 40. rocznicy premiery odbędzie się również specjalny pokaz “Czasu Apokalipsy”.

Z nowości, które w ostatnich miesiącach wywołały burzę dyskusji, najbardziej znany jest “Malowany Ptak”. Obraz na podstawie książki Jerzego Kosińskiego zdążył wywołać już kilka skandali i sprawić, że publiczność kilku festiwali opuszczała kinowe sale — bynajmniej nie ze względu na brak szacunku do twórcy czy samego dzieła, raczej ze względu na niezwykle realistyczne przedstawienie scen przemocy.

Na festiwalu nie zabraknie również sekcji, poświęconych dokumentom. Na szczególną uwagę zasługuje retrospektywa Jany Ševčíkovej — jednej z wybitnych i niezwykle wnikliwych obserwatorek rzeczywistości.

“Oprzyj drabinę o niebo” w 2014 roku otrzymał nagrodę Złotego Lwa i został uznany za najlepszy tegoroczny dokument. Zarówno ten, jak i sześć innych filmów Ševčíkovej będzie można obejrzeć w ramach darmowych pokazów specjalnych, a ponadto spotkać się z autorką, która pojawi się na wybranych projekcjach.
YouTube / Jana Ševčíková - Films
W ramach tegorocznej Cinergii odbędzie się również szereg wydarzeń specjalnych. Pomiędzy projekcjami warto odwiedzić wystawę fotografii Tomasza Tyndryka. Jak tłumaczy sam autor, cykl zatytułowany “Wizyta” mówi o “utracie bliskich i procesie stawania twarzą w twarz z lękami”. Wernisaż odbędzie się 24 listopada.
Andrzej Wajda w obiektywie Renaty PajchelFot. materiały prasowe
Prace z prywatnego archiwum zaprezentuje również Renata Pajchel, znana jako “fotosistka Andrzeja Wajdy”, która na planie jego filmów spędziła ponad 30 lat. Na wernisaż wystawy “Werki Wajdy” organizatorzy zapraszają 26 listopada.

Dzień później odbędzie się odsłonięcie honorowej tablicy Piotra Dzięcioła w łódzkiej Alei Gwiazd. Z producentem takich filmów, jak “Ida” i “Zimna Wojna” będzie można spotkać się bezpośrednio po uroczystości, 27 listopada.

Ważnym punktem festiwalu będzie również jubileusz kina Charlie. Miejsce, które w sercach łódzkich kinomanów zajmuje szczególne miejsce, kończy 25 lat. Z tej okazji w Teatrze Wielkim w Łodzi odbędzie się koncert Ani Dąbrowskiej - “Ania Movie Charlie”.
Ania Dąbrowska zagra koncert zatytułowany "Ania Movie Charlie"Fot. materiały prasowe
Podczas występu wokalistka i jej zespół zaprezentują piosenki z filmów w aranżacjach znanych z płyty “Ania Movie”. Nie zabraknie jednak również zupełnie nowych interpretacji filmowych klasyków.

Forum Kina Europejskiego “Cinergia” potrwa do 30 listopada. Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie www.cinergiafestival.com.

Artykuł powstał we współpracy z Forum Kina Europejskiego Cinergia.