Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu w mieszkaniu? Kilka "sztuczek", które mogą uratować życie

Paweł Kalisz
W czwartek w Szczyrku zawalił się dom, grzebiąc pod gruzami swoich mieszkańców. Straż pożarna długo dogaszała gruzowisko. Prawdopodobną przyczyną był wybuch gazu w budynku. Jak można się zabezpieczyć przed podobnym wypadkiem?
Jak zabezpieczyć dom przed wybuchem gazu? Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Patrząc na ofertę sklepów ze sprzętem AGD można by sądzić, że większość Polaków "przesiada się" na kuchenki elektryczne, pośród których coraz większą popularnością cieszą się kuchenki indukcyjne. Jednak niska cena gazu sprawia, że popularność kuchenek gazowych i gazowych instalacji grzewczych wcale nie słabnie. Nie zmieniają tego nawet doniesienia o takich tragediach, jak czwartkowy wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Szczyrku. Gotowanie na gazie jest po prostu zauważanie tańsze niż "na prądzie", choć potencjalnie bardziej niebezpieczne. Są jednak sposoby, żeby zabezpieczyć się lub przynajmniej zminimalizować ryzyko wybuchu.


Absolutną podstawą jest zapewnienie w pomieszczeniu sprawnej wentylacji. Gaz jest lotny i stosunkowo łatwo jest pozbyć się go z mieszkania robiąc zwykły przeciąg. W pomieszczeniu, w którym jest urządzenie na gaz nie wolno zakrywać kratek wentylacyjnych. Jeżeli jesteśmy właścicielem budynku, musimy też pamiętać o zapewnieniu drożności kanałów wentylacyjnych. Warto wiedzieć, że w przewodach kominowych lubią się gnieździć ptaki. Nie wolno im na to pozwolić. Jeśli mieszkamy w mieszkaniu, to zarząd spółdzielni bądź wspólnoty co najmniej raz do roku czas musi zlecić wykonanie przeglądu kominiarskiego. Bywa to uciążliwe, trzeba o określonej godzinie udostępnić mieszkanie, ale tu chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Sprawna wentylacja to połowa sukcesu. Warto jednak zainwestować też w detektory gazu. Czujki mogą pracować jako samodzielne urządzenia informujące o wzroście stężenia gazu sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi (tak zwane czujki autonomiczne), albo współpracować z zainstalowanym w domu systemem alarmowym. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale dużo efektywniejsze. Jeśli czujnik wykryje zbyt duże stężenie gazu, nie tylko my zostaniemy o tym powiadomieni, ale też odpowiednie służby. Rozwiązania kompleksowe mają też tę zaletę, że jeśli system monitoringu wykryje gaz, to automatycznie zostanie w budynku wyłączony prąd. Dzięki takiemu rozwiązaniu przypadkowa iskra nie doprowadzi do zapłonu oparów gazu.

Czujniki można kupić zarówno dla gazu ziemnego, jak i dwutlenku węgla i gazów usypiających. W zależności od tego czy gaz jest cięższy (propan-butan), czy lżejszy (gaz ziemny) od powietrza, czujka musi się znaleźć bliżej podłogi lub sufitu. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie co jakiś czas, czy czujka na pewno jest sprawna. Sprawność czujki najlepiej zlecić to osobie przeszkolonej. Kontrolę instalacji gazowej w myśl przepisów unijnych może wykonywać jedynie osoba z uprawnieniami do kontrolowania. Warto też pamiętać, że do podłączenia kuchenki gazowej czy piecyka też trzeba mieć uprawnienia, dlatego lepiej nie robić tego samemu, tylko zlecić fachowcowi. Nawet jeśli nam się wydaje, że to jest tylko "przykręcenie wężyka".

W mediach pojawiają się doniesienia, że w Szczyrku ktoś wwiercił się w rurę gazową. W myśl przepisów budowlanych rury gazowe powinny być odsłonięte tak, żeby właśnie do podobnych wypadków nie dochodziło.