Obóz śmierci na sprzedaż. Polska stara się odkupić tereny po Mauthausen-Gusen

Paweł Kalisz
Rzecznik MSW Austrii Christoph Poelzl oświadczył, że prywatni właściciele działek na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen sygnalizują chęć ich sprzedaży. Władze polskie deklarują wykup.
Polska chce wykupić tereny obozu w Mauthausen. Fot. screen / Google
KL Mauthausen został założony w sierpniu 1938 roku w pobliżu największego austriackiego kamieniołomu granitu w miejscowości Mauthausen. Organizacyjnie obóz był wzorowany na "modelowym" KL Dachau i służył za miejsce izolacji i kaźni niemieckich i austriackich socjalistów, komunistów, homoseksualistów, potencjalnej lub faktycznej opozycji względem nazizmu oraz polskiej inteligencji. Był to pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny utworzony poza granicami III Rzeszy.

Dziś część działek na terenie byłego obozu jest w rękach prywatnych właścicieli. Część z nich wyraziła w 2018 roku gotowość sprzedaży gruntów. Dyrektor miejsca pamięci Mauthausen-Memorial Barbara Glueck zaapelowała, by to Austria wykupiła działki na terenie dawnego obozu. Jeszcze nie wiadomo, czy rząd Austrii zdecyduje się na ten krok.


W odwodzie stoi Polska. Premier Mateusz Morawiecki jeszcze w piątek poinformował, że Polska zabiega o odkupienie terenów po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen. "W Mauthausen-Gusen zginął co drugi więzień, część polskiej inteligencji, kilkadziesiąt tysięcy osób" – argumentował premier.
"Nie możemy dopuścić do tego, żeby tereny po dawnych obozach zagłady zamieniały się w jakieś miejsca niegodne upamiętnienia. Miejsca, które służą do innych celów" – zadeklarował Morawiecki w wystąpieniu podczas uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen zginęło około 30 tys. Polaków. Podobóz Gusen ujęto w planie niszczenia polskiej inteligencji w ramach akcji Intelligenzaktion. SS-mani nadzorujący budowę tego obozu w Gusen nazywali go obozem zagłady dla polskiej inteligencji. W Gusen umieszczono także wielu powstańców warszawskich.