Część chorych na czerniaka nie ma dostępu do skutecznego leczenia

Anna Kaczmarek
O leczeniu części chorych na czerniaka można powiedzieć, że „już byli w ogródku, już witali się z gąską”. O tym nowotworze jeszcze niedawno mówiło się, że jest jednym z gorzej rokujących - dziś możliwe jest jego wyleczenie. Mimo że w zaawansowanym stadium choroba powraca u nawet 80 proc. zoperowanych osób, istnieją nowoczesne leki, które są w stanie ją pokonać. Niestety, innowacyjne terapie dostępne są jedynie dla niektórych pacjentów.
Część chorych na czerniaka nie ma dostępu do nowoczesnego leczenia. Fot. Shutterstock.com
Jak podaje Akademia Czerniaka, która stanowi sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, obecnie dzięki osiągnięciom medycyny, chorzy mają dobre wyniki leczenia, a w wielu przypadkach nawet można mówić o całkowitym wyleczeniu.

Są skuteczne leki
Najnowsze badania potwierdzają skuteczność immunoterapii: niwolumabu oraz pembrolizumabu, stosowanego po leczeniu chirurgicznym u pacjentów z przerzutami do węzłów chłonnych oraz przerzutami odległymi, z wysokim ryzykiem wznowy miejscowej.

Immunoterapia powoduje wyleczenie dodatkowo około 20 procent chorych. Podobne efekty można uzyskać stosując terapie celowane - dabrafenib w skojarzeniu z trametynibem u pacjentów z obecnością mutacji BRAF V600, z przerzutami do węzłów chłonnych. Jest to szczególnie ważne biorąc pod uwagę fakt, że wskaźniki nawrotu choroby w tej grupie w ciągu 5 lat od operacji wynoszą od 50 do 80 proc.


– Immunoterapia w leczeniu czerniaka spowodowała już prawdziwą rewolucję, ponieważ kilkukrotnie wydłużyła przeżycia chorych na zaawansowanego, nieoperacyjnego czerniaka. Kolejnym krokiem jest leczenie uzupełniające, czyli adjuwantowe - mówi profesor Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej.
Czerniak do niedawna był jednym z gorzej rokujących nowotworów. Dziś można go nawet wyleczyć.Prawo autorskie: iggyphoto / 123RF Zdjęcie Seryjne
Leczenie tylko dla niektórych chorych
Zdaniem specjalisty, wdrożenie leczenia uzupełniającego (adjuwantowego) jest więc szczególnie ważne. Mimo pozytywnej rekomendacji Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w sprawie objęcia: niwolumabu, pembrolizumabu, dabrafenibu z trametynibem, refundacją, leki te nadal dostępne są jedynie dla wybranych chorych w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL).

Procedura RDTL, jak tłumaczą specjaliści, jest czasochłonna i skomplikowana, dlatego najlepszym rozwiązaniem byłaby możliwość korzystania z terapii w ramach programu lekowego, tak aby każdy potrzebujący pacjent po operacji mógł otrzymać bezpłatne leczenie.

Immunoterapia w leczeniu adjuwantowym jest standardem w wielu krajach Europy: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii. Polscy pacjenci nadal czekają na pełny dostęp do tego leczenia.