PiS idzie jak walec w ataku na sędziów! Ziobro wydał polecenie wszystkim prokuratorom w Polsce

Rafał Badowski
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszystkim śledczym w Polsce, by reagowali na wszelkie próby podważania konstytucyjnych organów i instytucji, w kontekście działania sędziów – podał bliski partii rządzącej portal wPolityce.pl, powołując się na własne ustalenia.
Zbigniew Ziobro wydał polecenie wszystkim śledczym w Polsce, by reagowali na wszelkie próby podważania konstytucyjnych organów i instytucji w kontekście działania sędziów. Fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta
W poleceniu prokuratora generalnego, do którego dotarł portal, znajduje się informacja, z której wynika, że wszyscy sędziowie, jakich powoła prezydent i opiniowani wcześniej przez Krajową Radę Sądownictwa są "legalnie orzekającymi sędziami", a próba podważenia ich działań "może naruszać prawo". "Walka z próbami dezorganizacji sądownictwa należy do obowiązków każdego prokuratora w kraju" – czytamy.

Na tym się jednak nie skończy. Prokuratorzy mają zgłaszać do sądów wnioski o wyłączenie tych sędziów, którzy podważają konstytucyjne umocowanie "legalnie nominowanych" kolegów. W grę wchodzić mogą także inne działania takie jak: informowanie przez prokuratorów Rzecznika Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego oraz Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych o powyższych przypadkach.


O co chodzi w nowej ustawie u ustroju sądów
Doniesienia te wydają się być logiczną konsekwencją nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych, której projekt PiS złożył w ostatnim tygodniu. To kolejny atak PiS na niezależność sędziów, który może spowodować konflikt z Unią Europejską. Prawdopodobnie skończy się zabraniem Polsce środków finansowych z budżetu Wspólnoty.

O tym, co oznaczają punkty nowej ustawy o sądach rozmawiała w naTemat z mec. Marią Ejchart–Dubois Anna Dryjańska. Zmiany, które chcą wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska oraz Porozumienie, przewidują złożenie z urzędu sędziów, którzy dawaliby sobie możliwość podważania legalności Krajowej Rady Sądownictwa w wersji "dobrej zmiany". Podważanie statusu innych sędziów traktowane będzie jako wykroczenie przeciwko wymiarowi sprawiedliwości i będzie najcięższym deliktem dyscyplinarnym. Dlatego ma podlegać najsurowszej karze.

źródło: wPolityce.pl