10 książek, na które musisz znaleźć czas w tym roku [UWAGA: to nie jest kolejny top dekady]

Monika Przybysz
Niewielu rzeczy można być pewnym na początku nowego roku. Jeśli jednak jest to rok, którego data kończy się zerem, możecie być spokojni, że aż do kolejnego sylwestra będą bombardować was podsumowania, topy, listy i zestawienia “najlepszych” czy “najbardziej wartościowych” filmów, piosenek i książek.
Fot. Unsplash.com / Christin Hume
Mniej pewne, ale z pewnością prawdopodobne, jest również to, że przeglądając “50 najważniejszych książek dekady” zaczniecie się zastanawiać, czy aby na pewno na przestrzeni ostatnich 10 lat właściwie rozporządzaliście czasem wolnym. Czy tylko wam umknęła spora liczba “kultowych” już pozycji? Dlaczego w miarę znajomo brzmi zaledwie co piąty tytuł? Jak mogliście przegapić takie “klasyki”?

Najlepsze, co możecie zrobić, aby pozbyć się kulturalnego poczucia winy, to zabrać się za książkę. Najgorsze - zabrać się za publikację, która was zmęczy i zniechęci. Aby tego uniknąć, przygotowaliśmy zestawienie tytułów, na które warto znaleźć czas nie tylko dlatego, że zachwycają się nimi krytycy na całym świecie, i nie tylko dlatego, że sprzedały się w tysiącach egzemplarzy, ale dlatego, że wnoszą do naszego życia coś nowego, ciekawego i intrygującego. Co? Sami sprawdźcie.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Żeby przekonać się, że wspomnienie o śmierci jednej z najważniejszych osób w życiu nie musi być ckliwe, ale może być wzruszająco piękne i, jakkolwiek by to nie zabrzmiało - kreatywne.

Coś więcej?
Wicha opisuje sprzątanie mieszkania po zmarłej matce. Przez pryzmat znalezionych tam rzeczy i historii, które się z nimi wiążą, powstaje niezwykły portret.

– To jest historia o rzeczach. I jeszcze o gadaniu. Czyli – o słowach i przedmiotach. Jest to także książka o mojej matce, i z tego powodu nie będzie zbyt wesoła. Kiedyś sądziłem, że ludzi pamiętamy, dopóki możemy ich opisać. Teraz myślę, że jest odwrotnie: są z nami, dopóki nie umiemy tego zrobić -– przyznaje Wicha.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Żeby utwierdzić się w przekonaniu, że skrót LGBT wcale nie jest, jak chcieliby tego niektórzy, najbardziej skomplikowaną kwestią związaną z naszą seksualnością.

Coś więcej?
Eugenides to jeden z “największych amerykańskich powieściopisarzy” według tygodnika The New Yorker. Przymiotnik “największy” można spokojnie uzupełnić o “najciekawszy”, bowiem “Middlesex”: “(...) Zaczyna się jak lesbijski romans nastolatka odkrywa fascynację koleżanką. Ale to dopiero początek szaleńczej rodzinnej sagi, z genetycznymi mutacjami, imperium tureckim, przemysłowym Detroit i nieoczywistą definicją płci w tle” - czytamy w jednej z recenzji.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Bo jeśli chodzi o fantasy, nie tylko “Wiedźmina” Sapkowskiego warto odświeżać co jakiś czas.

Coś więcej?
Polski sukces serii “Świat Dysku” to tak naprawdę wspólne dzieło tandemu pisarz/tłumacz. Autorem genialnego przekładu humorystycznych dialogów jest Piotr Cholewa.

I choć nie ma już szans na kolejne tomy z serii (Pratchett zmarł w 2015 roku), uniwersum stworzone przez nieco ekscentrycznego Brytyjczyka nadal fascynuje kolejne pokolenia zarówno czytelników, jak i filmowców. Ekranizacji doczekały się już: “Piekło pocztowe”, “Wiedźmikołaj” czy właśnie “Kolor magii”, a wersji serialowej “Dobry Omen”.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Bo to chyba jedyna książka na świecie, która sprawi, że przestaniesz ślepo łapać “okazje” typu: “Pięć opakowań szynki ważnej dwa dni w cenie dwóch”.

Coś więcej?
Caprarros przypomina, że kiedy my niemal codziennie znajdujemy w czeluściach lodówki coś, co spokojnie mogłoby wyjść z niej samo, w wielu innych częściach świata ludzie umierają z głodu. O “Głodzie” pisze się, że to “przerażające studium chciwości”, ale może lepiej myśleć o tej książce jako o „podręczniku powściągliwości”.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
„Przyszło mi do głowy, że każdy rozsądny człowiek powinien dążyć do prawdy, starać się odkryć w swoim życiu jedną, bodaj najmniejszą prawdę. W przeciwnym razie życie jego wydawać się może zmarnowane”.

Coś więcej?
Powyższy cytat pochodzi z powieści Stanisława Stanucha pod tytułem: “Portret z pamięci”. Szczygieł postanowił wykorzystać ją, jako element swojej książki-kolażu. Drugim elementem “Projektu Prawda” są migawki z życia twórcy wydawnictwa Dowody na Istnienie, jak również całkowicie obcych autorowi osób. Wszystkie te małe “prawdy” układają się w jedną, dla nas jako czytelników chyba najważniejszą, mówiącą: wszystko w życiu ma sens, trzeba go tylko umieć odnaleźć.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Żeby dowiedzieć się, jak w polszczyźnie funkcjonują “różne żurawie, żbiki, żubry i żółwie”

Coś więcej?
“Zwierzyniec” to, jak określa go wydawca, zbiór felietonów językowo-zoologicznych. Jaki pożytek płynie z lektury ponad stu tego typu utworów, z których każdy poświęcony jest innemu zwierzęciu? Poza czystą przyjemnością płynącą z obcowania z nienaganną polszczyzną Bralczyka, stajemy się bogatsi w wiedzę na temat potencjału znaczeniowego, który drzemie w naszych pupilach i ich dzikich kolegach.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Bo żeby wiedzieć, jak walczyć z jednym z naszych największych ekologicznych wrogów, trzeba go poznać

Coś więcej?
Chełmiński opisuje dotychczasowe osiągnięcia polskich miast na polu walki ze smogiem. Przypomina, na przykład, że na przykład w Trójmieście walka z tym, niewidocznym często przeciwnikiem, trwa już od zeszłego wieku, a na Śląsku sojusznikami w smogowej batalii są drony. Największą chyba jednak wartością wspomnianej publikacji jest fakt, że pomaga ona usystematyzować wiedzę, rozwiewając mity, w które obrósł smog.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Aby zachować pamięć w doskonałej formie i poprawić jej kondycję – nawet w dojrzalszym wieku.

Coś więcej?
O mózgu, a co za tym idzie - o pamięci, należy myśleć jak o mięśniach. Bez odpowiedniego treningu stają się sflaczałe i bezsilne. Mechło proponuje więc plan treningowy: rozpisane na miesiąc ćwiczenia ułatwiające zapamiętywanie i kojarzenie osób, faktów czy miejsc, wspomagające koncentrację i głębokie przetwarzanie informacji. Jeśli jeszcze nie masz postanowienia noworocznego, niech będzie nim właśnie poprawa kondycji mózgu.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Bo w świecie, w którym wydarzenia galopują z niespotykaną dotąd prędkością, warto się czasem zatrzymać.

Coś więcej?
Traktat moralny w nurcie filozofii stoickiej nie jest może lekką i przyjemną lekturą na niedzielne popołudnie. Warto jednak zrobić w napiętym grafiku trochę miejsca na powolną zadumę oraz sprawdzić, jak bardzo ludzki stosunek do życia i moralności zmienił się na przestrzeni wieków.
Dlaczego musisz znaleźć na nią czas?
Bo dobry romans z elementami kryminalnymi nigdy nie jest stratą czasu.
Coś więcej?
Świat brutalnej gagngsterki, namiętny romans i żądza zemsty - oto składniki wciągającej książki. Haner umiejętnie korzysta z tych produktów, serwując czytelnikowi porządną dozę rozrywki. Pycha!

Spodobały ci się nasze rekomendacje? Świetnie. Wobec tego trzy ostatnie książki mamy dla ciebie w prezencie - możecie ściągnąć je ze strony ebookpoint.pl w ramach akcji Zaczytani2020. Pozostałe wymienione pozycje również znajdziecie na ebookpoint.pl w znacznie obniżonych cenach. To jednak nie wszystko: lista przecenionych e-booków i audiobooków liczy aż 24 tysiące pozycji.

Na rabaty, przekraczające nawet 90 procent, można polować tylko do 4 stycznia.

W ramach akcji Zaczytani2020 odbywa się również konkurs, w którym głównymi nagrodami są czytniki e-booków. Wystarczy, że wejdziecie na facebookowy profil ebookpoint.pl i pod postem konkursowym umieścicie książkową zachętę dla jednego z waszych znajomych.

Artykuł powstał we współpracy z wydawnictwem Helion.