Duda powiedział, co ma zrobić Sąd Najwyższy. Pozbawił złudzeń marzących o wolnych sądach
Andrzej Duda często wypowiada się ostatnio na temat tzw. ustawy represjonującej i sporu z sędziami Sądu Najwyższego. To oczywiście element kampanii prezydenckiej. Podobnie było w środę w Davos. Prezydent zabrał głos w sprawie wniosku marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która chce, żeby Trybunał Konstytucyjny powstrzymał Sąd Najwyższy przed wydawaniem opinii dotyczących niezależności sędziów izb dyscyplinarnych.
– W moim przekonaniu Sąd Najwyższy w ogóle nie powinien się tą sprawą (statusu i niezależności sędziów izb dyscyplinarnych – red.) zajmować, dlatego, że były już wielokrotnie orzeczenia, zarówno Trybunału Konstytucyjnego, jak i chociażby Naczelnego Sądu Administracyjnego, które w jednoznaczny sposób oceniały, że powoływanie sędziów jest prerogatywą prezydencką, a więc aktem prezydenckim wyłącznie. I w związku z tym nie podlega żadnej kontroli – dodał prezydent Duda.
To komentarz głowy państwa do planów Elżbiety Witek. Marszałek Sejmu broni pisowskiej reformy sądownictwa i próbuje nie dopuścić do posiedzenia połączonych Izb Sądu Najwyższego, które ma zbadać status sędziów z Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Małgorzata Gersdorf przedstawiła wniosek o rozstrzygnięcie prawnych rozbieżności przez składy połączonych Izb Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Posiedzenie ma odbyć się w najbliższy czwartek. W posiedzeniu nie wezmą udziału sędziowie Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Jak podkreśliła prezes SN, to właśnie w ich sprawie będzie się toczyć posiedzenie.
Małgorzata Gersdorf ma nadzieję w trakcie posiedzenia ustalić, czy obecność w składzie sędziowskim sędziego powołanego przez prezydenta RP na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa może łamać Konstytucję, Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej oraz Traktat o Unii Europejskiej.