Morawiecki skłamał w Davos. Próbował wmówić, że 80 proc. Polaków popiera reformę sądownictwa

Paweł Kalisz
Mateusz Morawiecki podczas szczytu w Davos udzielił wywiadu amerykańskiej telewizji CNBC. W rozmowie skłamał na temat pisowskiej reformy sądownictwa. Premier próbował wmówić zagranicznym widzom że aż 80 proc. Polaków popiera reformy wymiaru sprawiedliwości. W istocie tylko 17 proc. badanych uważa, że PiS zmierza w dobrym kierunku.
Mateusz Morawiecki próbował przekonać widzów amerykańskiej telewizji CNBC, że aż 80 proc. Polaków popiera pisowskie reformy wymiary sprawiedliwości. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
– Po czterech latach dyskusji z Komisją Europejską, 80 proc. polskiego społeczeństwa wciąż popiera reformę sądownictwa. Potrzebę jej przeprowadzenia w Polsce dostrzega też coraz więcej światowych przywódców – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Premier nie przytoczył żadnych wiarygodnych dowodów na poparcie tej tezy. Morawiecki wyznał też, że nie przypuszcza, by działania PiS zakończyły się obcięciem unijnych funduszy. – Nie sądzę, by doszło do takiej sytuacji, ponieważ coraz więcej przywódców dostrzega potrzebę zreformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości – zapewnił szef rządu.


Sędziowie nie chcą dokonywać wyboru innych sędziów. Oni chcą oceniać, czy ich wyroki są słuszne oraz czy powinno zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Wierzymy, że należy dokonać obiektywnej oceny wyników w systemie sądownictwa, tak jak ma to miejsce w innych państwach. Właśnie dlatego ta reforma jest tak bardzo potrzebna – wyjaśnił premier.

Skąd w ogóle wzięło się te 80 proc. Polaków, którzy zdaniem premiera popierają reformy wymiaru sprawiedliwości? W sierpniu 2017 roku przeprowadzono sondaż, w którym pytano, czy trzeba zreformować w Polsce sądownictwo. Wówczas rzeczywiście 81 proc. respondentów powiedziało, że tak, jest taka potrzeba.

W grudniu 2019 roku w innym sondażu zadano już bardziej szczegółowe pytanie i aż 55 proc. Polaków było zdania, że po wprowadzeniu reform proponowanych przez PiS wymiar sprawiedliwości w Polsce działa gorzej niż przed 2015 rokiem. Tylko 17 proc. uznało, że reformy są dobre i poprawiają, a przede wszystkim przyśpieszają pracę sądów.

źródło: gazeta.pl