Macron wygłosił wykład na UJ i... wypunktował rząd PiS za hipokryzję [CYTATY]

redakcja naTemat
– Niektórzy mają wrażenie, że zmiany w Polsce są zbyt szybkie, że Polska chciałaby skorzystać w UE tylko z tego, co jej odpowiada, ale mniej jest chętna do tego, co jej nie odpowiada, czyli wartości europejskich – przekonywał podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim prezydent Francji Emmanuel Macron.
Prezydent Macron wygłosił wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim (na zdjęciu z rektorem UJ) Fot. Adrianna Bochenek / AG
Prezydent Francji Emmanuel Macron pojawił się we wtorek w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie wygłosi wykład pt. "Polska i Francja w Europie". Dzień wcześniej spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Politycy mówili o nowym otwarciu w relacjach Polski i Francji, ale nie obyło się bez zgrzytu. Macron zwrócił uwagę na reformę sądownictwa, którą forsuje PiS. Kwestię praworządności i sporu Polski z Komisją Europejską poruszył także po rozmowach z premierem Morawieckim.

A co powiedział podczas krakowskiego wykładu? Prezentujemy najważniejsze przemówienia Macrona.

1. "Nasze relacje nie mogą ograniczać się do banałów"

– Nasze dwa narody, które nigdy nie walczyły przeciw sobie w tysiącletniej historii europejskich wojen, są sobie tak bliskie – mówił prezydent Francji. – W związku z tym relacje pomiędzy naszymi krajami nie mogą ograniczać się do banałów. Te relacje pełne są pasji i wynikają ze spotkania pomiędzy narodem o łacińskich korzeniach i narodem słowiańskim.


Macron podkreślił, że nieprzypadkowo wielu Polaków znalazło schronienie we Francji. Wymienił Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Marię Skłodowską-Curie oraz Adama Zagajewskiego.

2. "W Polsce są zakusy, by wykreślić datę 1989"

– Nie możemy wymyślać historii na nowo. Musimy zbudować wspólną europejską pamięć. W Polsce są takie zakusy, aby wkreślić datę 1989 r. i budować inną historię. Tak jest też na Węgrzech – stwierdził francuski prezydent.

Zwrócił również uwagę na "rewizjonizm" Rosji w sprawach historycznych. Chodzi o przyczyny wybuchu II wojny światowej i słowa Putina na ten temat. – Mamy do czynienia z rewizjonizmem, z rewizjonizmem Rosji, ale także u państwa w kraju historia wymyślana jest na nowo. A musimy być dumni ze zwycięstw. Polska nie jest odpowiedzialna za wywołanie II wojny światowej. Jest ofiarą. Zginęło w niej najwięcej ludzi – powiedział.
Emmanuel Macron

Polska to kraj nadal dogłębnie europejski. Być może także jednak tutaj mamy cząstkę anstysemityzmu. Trzeba o tym pamiętać.

3. "Jesteśmy zaniepokojeni reformą w Polsce"

Macron powtórzył słowa zaniepokojenia tym, co dzieje się w Polsce wokół sądów. Co więcej, zwrócił uwagę na "regres" w naszym kraju. – Mamy teraz regres. Niektórzy mają wrażenie, że zmiany w Polsce są zbyt szybkie, że Polska chciałaby skorzystać w UE tylko z tego, co jej odpowiada, ale mniej jest chętna do tego, co jej nie odpowiada, czyli wartości europejskich. Odpowiedzią w takiej sytuacji może stać się nacjonalizm – skomentował.

4. "Zostawiliśmy Polskę samą sobie"

– Zostawiliśmy Polskę samą sobie, kiedy był jej narzucany model komunistyczny. Jednak transformacja energetyczna jest przyszłością Polski. Polsce uda się to wprowadzić z pomocą Europy – zapewnił prezydent Francji. Dodał, że będzie walczył o to, by w budżecie UE znalazły się fundusze na transformację energetyczną w Polsce.

5. "Francja nie jest ani prorosyjska, ani antyrosyjska"

"Jesteśmy proeuropejscy" – skwitował.

– Europa musi stać się mocarstwem. Trzeba zwrócić uwagę na demografię. To ważny temat, zwłaszcza w kontekście migracji. Europejskie społeczeństwo się starzeje i zmniejsza. Nie możemy sobie pozwolić na pustoszenie Europy – przekonywał.