Czy do Tajlandii potrzeba wizy? Oto, jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą przy wjeździe do kraju

Dawid Wojtowicz
Tajlandia, państwo w południowo-wschodniej Azji, od lat bije rekordy popularności wśród turystów z całego świata. Również Polacy chętnie wybierają ten dalekowschodni kierunek – co roku Kraj Wolnych Tajów odwiedza kilkadziesiąt tysięcy naszych rodaków. Wyjazd ułatwiają im przepisy wizowe, jakie władze tego kraju wprowadziły dla Polaków.
Najczęstszym pytaniem turystów z Polski przed podróżą do Tajlandii jest – czy muszę mieć wizę? Jeśli nasz pobyt w tym kraju nie będzie dłuższy niż 30 dni, wówczas nie istnieje konieczność wyrobienia wizy Pixabay
Najczęstszym pytaniem przed podróżą do Tajlandii jest – czy muszę mieć wizę? Zasadniczo przy wjeździe do tego kraju Polacy potrzebują pisemnego zezwolenia, jednak istnieje odstępstwo od obowiązku wizowego. Jeśli nasz pobyt w Tajlandii nie będzie dłuższy niż miesiąc, wówczas nie istnieje konieczność wyrobienia wizy.

Wyjątek ten został wprowadzony na mocy przepisów, które zaczęły obowiązywać od 11 sierpnia 2011 roku (droga lotnicza), a następnie od 1 stycznia 2017 roku (droga lądowa). Polacy mogą więc swobodnie przekraczać granice Tajlandii w celach turystycznych. Muszą jednak wykazać, że ich pobyt w tym kraju nie będzie trwał dłużej niż 30 dni. W jaki sposób?

Procedura nie jest skomplikowana. Wymaganymi dokumentami przy bezwizowym wjeździe do Tajlandii są ważny paszport (na m.in. sześć miesięcy wprzód), ważny bilet lotniczy powrotny (stanowi potwierdzenie końca naszego pobytu w ramach dopuszczalnych 30 dni) oraz dowód posiadania środków finansowych (10.000 Baht/osoba, 20.000 Baht/rodzina).
Przykładowa wbita w paszport pieczęć upoważniająca do przebywania w Królestwie Tajlandii nie dłużej niż 30 dni w celach turystycznychSlleong / Wikimedia Commons / CC0
Na lotniskach międzynarodowych i lądowych przejściach granicznych pierwszy dokument (paszport) jest zawsze sprawdzany przez urzędnika. O okazanie drugiego (biletu wylotowego) możemy zostać poproszeni, jeśli strażnik graniczny ma wątpliwości, czy przybywamy w celach turystycznych na krótszy niż 30 dni urlop. Weryfikacja trzeciego (finanse) należy do rzadkości.

W sytuacji spełnienia tych wymogów kontroler wbija nam do paszportu miesięczną pieczęć upoważniającą do przebywania w Królestwie Tajlandii. Jeśli nasz pobyt ma być jednak dłuższy niż 30 dni, musimy wyrobić wizę, do czego będziemy potrzebowali wniosku wizowego, fotografii paszportowej oraz paszportu ważnego na okres co najmniej półroczny.

Wszelkie formalności związane z wydaniem wizy załatwimy w Ambasadzie lub Konsulacie Generalnym Królestwa Tajlandii. Wniosek o wizę należy składać osobiście z co najmniej 2-tygodniowym wyprzedzeniem. Osobom spoza korpusu dyplomatycznego Tajlandia wydaje trzy rodzaje wiz: turystyczną, non-immigrant i tranzytową.

Wiza turystyczna wydawana jest cudzoziemcom chcącym przekroczyć granicę Królestwa w celach turystycznych. Kosztuje 120 zł (jeden wjazd) lub 580 zł (wielokrotny wjazd). Wiza jednokrotna jest ważna 3 miesiące, natomiast wielokrotna przez pół roku od daty wydania.

Więcej informacji o procedurach wizowych znajdziemy na stronie Ambasady Królestwa Tajlandii w Polsce.