Czy istnieją granice przebaczenia? Historia, która wywołuje emocjonalne tsunami

Dawid Wojtowicz
Życie pisze czasem tak gorzkie scenariusze, w których ludzie doświadczają tragedii na tyle bolesnych, że relacje między nimi wydają się nie do naprawienia. Pewnych rzeczy nie da się cofnąć, zapomnieć też nie sposób, zwłaszcza gdy rozum krzyczy "to koniec". Jak przekonuje Kristin Hannah, jest tylko jedna droga powrotu do tego, co było – przebaczenie.
"Nocna droga", powieść amerykańskiej pisarski Kristin Hannah, to historia rodziny Farradayów i zżytej z nimi dziewczyny Lexi Baill, których życie wywraca do góry nogami jeden tragiczny w skutkach błąd Fot. Aleksandr Davydov / 123rf.com
Amerykańska pisarka jest autorką ponad 20 powieści, w tym wielu bestsellerów. W swoich książkach skupia się głównie na kobietach, pisze dużo o miłości, nie tylko między kobietą i mężczyzną, ale także tej rodzicielskiej. Na tym właśnie motywie oparła m.in. "Zimowy ogród", powieść opowiadającą o skomplikowanej relacji matki i córek.

Omawiana w tym tekście "Nocna droga" nie jest najnowszym dziełem pochodzącej z Kalifornii pisarki. W księgarniach za oceanem pojawiła się dość dawno, bo w 2011 roku. Do Polski po raz pierwszy trafiła zaś w 2015 roku. W ramach "Kolekcji dzieł Kristin Hannah" możemy przeczytać ją w nowym wydaniu dostępnym od 22 stycznia 2020.
Kristin Hannah
Fragment książki "Nocna droga", Wydawnictwo Świat Książki

Stoi na ostrym zakręcie na Nocnej Drodze. […] Kiedyś ta droga zwyczajnie prowadziła do domu. […] Oczywiście od lat nie przemierzała tej trasy. [...] Jeżeli ktoś ją tu zobaczy, jak stoi przy pustej drodze w ocienionej zatoczce, wszystko znów odżyje. Będą wspominać tamtą noc sprzed wielu lat, kiedy deszcz zamienił się w popiół...

W powieści, której tytuł wyraża nie tylko symboliczny marsz bohaterów przez skąpaną w mroku ścieżkę, autorka przedstawia nam rodzinę Farradayów. Miles i Jude są szczęśliwymi rodzicami bliźniąt. Mia i Zach to spokojne i ułożone dzieci, ale jak wszystkie nastolatki, nie zawsze są posłuszne do bólu, zwłaszcza przy nadopiekuńczej matce.

W życiu tej kochającej się rodziny pojawia się Lexi Baill, dziewczyna z trudnym dzieciństwem, ale o bardzo dobrym sercu. Najpierw zaprzyjaźnia się z nieśmiałą Mią, a następnie zakochuje się – jak się później okazuje, z wzajemnością – w Zachu. Cała trójka staje się nierozłączna. Jednak jedna feralna decyzja zmienia wszystko.
Powieść "Nocna droga" po raz pierwszy została wydana w Polsce w 2015 roku. W ramach "Kolekcji dzieł Kristin Hannah" możemy przeczytać ją w nowym wydaniu dostępnym od 22 stycznia 2020
O tym, jaką postać przybiera ten przełomowy dla Farradayów i traktowanej przez nich jak rodzina Lexi moment, najlepiej przekonać się samemu. Powiedzmy, że autorka tak zbudowała okoliczności, że choć wskazany zostaje jeden winowajca, to tak naprawdę wina za tragedię rozkłada się na kilku uczestników dramatycznego zdarzenia.
Kristin Hannah
Fragment książki "Nocna droga", Wydawnictwo Świat Książki

Spojrzenia, jakie wymienili, wyrażały moc uczuć – oczami przekazywali sobie smutną prawdę, że wkrótce się rozstaną i że bardzo się kochają, jak również słodką prawdę, a raczej nadzieję, że w tej nadchodzącej przyszłości coś przetrwa, że troje nastolatków może stać w świetle księżyca, obiecać sobie wieczną przyjaźń i dotrzymać obietnicy.

Pierwsza część książki przypomina literaturę młodzieżową z typowymi problemami nastolatków takimi jak niskie poczucie własnej wartości czy pierwsza miłość. Kiedy dochodzi do przeczuwanego "wstrząsu", powieść zamienia się w emocjonalny rollercoaster i trzeba mieć chyba serce z kamienia, żeby w pewnym momencie się nie wzruszyć.
Kristin Hannah jest autorką ponad 20 powieści, w tym wielu bestsellerów m.in. "Słowika"Fot. Charles Bush / Wydawnictwo Świat Książki
Tym bardziej że bohaterowie przechodzą ewolucję, wobec której każdy empatyczny i przywiązany do życia rodzinnego człowiek nie może pozostać obojętny. Rodzic, który nie potrafi wrócić do normalnego życia. Mężczyzna, który bierze na barki trudy samotnego rodzicielstwa. Dziewczyna, która traci dosłownie wszystko i musi żyć z piętnem.
Kristin Hannah
Fragment książki "Nocna droga", Wydawnictwo Świat Książki

Podeszła do niego, wzięła go za rękę i pociągnęła, by wstał. – Wszyscy to dźwigamy. Nieśliśmy to brzemię tak długo, że nas odkształciło, przygięło do ziemi. Musimy się wyprostować. Musimy sobie wybaczyć.

"Nocna droga" to jednak przede wszystkim książka o przebaczeniu. Ten motyw stanowi wyzwanie dla każdego autora, ponieważ zawsze istnieje przy nim cienka granica między autentycznym wzruszeniem a tanią ckliwością. Kristin Hannah ma na szczęście niezwykły dar w dotykaniu subtelnej materii i pisaniu dialogów do tzw. trudnych scen.

Powieść o losach rodziny Farradayów gwarantuje emocjonalne tsunami. Z jednej strony jest w tej historii tyle bólu i żalu, że chcielibyśmy ją dla własnego dobrego samopoczucia szybko zapomnieć, z drugiej tak piękna i optymistyczna, że szkoda ją kończyć. Kolejny dowód, że dzięki książkom Kristin Hannah zawsze możemy zobaczyć jakieś światełko w tunelu.

Powieść "Nocna droga" ukazała się w ramach "Kolekcji dzieł Kristin Hannah"

Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem Świat Książki