"Koronawirus może przenosić się w kale". Myj dokładnie ręce po skorzystaniu z toalety [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Chińskim naukowcom udało się ustalić, że wirus SARS-CoV-2 może rozprzestrzeniać się poprzez fekalia. Osoby, które nie dbają wystarczająco skutecznie o higienę, mogą szybciej zarazić innych – ostrzegają eksperci. Nowe fakty na temat koronawirusa.
Naukowcom udało się ustalić, że koronavirus SARS-CoV-2 może przenosić się poprzez kał. Osoby, które nie myją rąk po załatwieniu się mogą łatwiej rozprzestrzenić wirusa na innych. Fot. Jozef Polc
Choć już wcześniejsze wyniki badań wskazywały, że koronawirus może być obecny w kale, to jednak nie było jasne, czy jest wystarczająco żywotny, by móc rozprzestrzeniać się na inne osoby.

Mimo że początkowo zakładano, że przenosi się on głównie drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, to jednak statystyki potwierdzone w raporcie Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (China CDC) na temat zachorowań na covid-19 (czyli chorobę wywoływanę przez SARS-CoV-2), były wyższe niż przewidywano. Z tego powodu eksperci nie wykluczali, że mogą istnieć inne drogi transmisji wirusa. Teraz udało się potwierdzić, że ich obawy nie były bezpodstawne.

Naukowcy: koronawirus może rozprzestrzeniać się poprzez fekalia

Wyniki badań opublikowanych 17 lutego 2020 roku na łamach czasopisma naukowego „Emerging Microbes and Infections" wykazały, że:

Koronawirus był obecny w próbkach krwi i kału, które zostały pobrane od zakażonych SARS-CoV-2.

Po wyizolowaniu wirusa od pacjenta z ciężkim zapaleniem płuc i zdiagnozowaną chorobą covid-19, badacze dokładnie zbadali go pod mikroskopem elektronowym. Okazało się, że jest on "żywotny".
Jak wyjaśniono w raporcie Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC):

Oznacza to, że próbki kału mogą zanieczyścić ręce, żywność, wodę. Ludzie, którzy korzystają z łazienki, a następnie nie myją rąk, mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa. Okazuje się, że wirus SARS-CoV-2 ma wiele dróg transmisji, co może tłumaczyć, dlaczego atakuje z taką siłą i prędkością.

Przeczytaj: 30 proc. ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety. Połowa z tych, którzy to robią, myje je nieprawidłowo

W celu ograniczenia ryzyka zarażenia koronawirusem, chińskie władze zalecają:

⦁ częste mycie rąk (przez minimum 15-20 sekund mydłem, pod bieżącą wodą);
⦁ systematyczną dezynfekcję powierzchni użytkowych;
⦁ utrzymywanie higieny osobistej;
⦁ unikanie spożywania surowej żywności;
⦁ przegotowywanie wody przed spożyciem;
⦁ dezynfekcję szpitali, ośrodków zdrowia i przychodni.


Dowiedz się więcej:

Covid-19 – choroba, którą wywołuje koronawirus. Co trzeba o niej wiedzieć?

Zarażonych prowadzą na sznurku jak niewolników. 7 faktów o walce z koronawirusem

Koronawirus: Rosja zamyka granicę z Chinami. Zakaz wjazdu z powodu epidemii

źródło: livescience.com/ bloomberg.com/"Journal Emerging Microbes & Infections", Volume 9, 2020 - Issue 1