Ubezpieczenia komunikacyjne. Oto rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

Artykuł sponsorowany
Z ubezpieczeniem samochodu wiąże się przymus, a zarazem dowolność. Oznacza to, że co do zasady każdy właściciel auta musi wykupić obowiązkowe OC, ale ochronę może rozszerzyć o dobrowolne polisy, które poratują go finansowo w razie najróżniejszych niefortunnych zdarzeń. O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenia komunikacyjne?
O czym warto pamiętać, wybierając ubezpieczenia motoryzacyjne? Katarzyna Białasiewicz / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Nie wybieraj pierwszej z brzegu oferty – towarzystwa ubezpieczeń, jak wszystkie inne firmy, konkurują ze sobą, więc kierowcy mają w czym wybierać. I dotyczy to nie tylko dobrowolnych polis, ale także obowiązkowego OC – jeśli chodzi o cenę, o czym wielu właścicieli aut zapomina.

Wczytaj się w umowę – szczególnie przestudiuj dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby mieć świadomość, w jakich konkretnych sytuacjach będziesz mógł liczyć na odszkodowanie

Zainteresuj się pakietami polis – wykupując kompleksowe pakiety, masz pewność nie tylko szerszego zakresu ochrony swoich czterech kółek, ale także większych oszczędności, niż gdybyś każdą polisę kupował oddzielnie.

Kupuj polisy u jednego ubezpieczyciela – decydując się na zakup kilku polis za jednym zamachem, podpisuj umowę z jednym towarzystwem. Będziesz miał mniej formalności i niewykluczone też, że ubezpieczyciel zaoferuje ci lepsze warunki w zamian za wybór kilku usług.

Korzystaj z internetowych porównywarek ubezpieczeń – na tych stronach znajdziesz kalkulatory OC/AC, bezpłatne narzędzia, które wyszukają oferty najlepiej odpowiadające twoim kryteriom, a przy tym pozwolą ci łatwo je porównać dzięki błyskawicznemu wyliczeniu składki.

W razie wątpliwości pytaj – niezależnie od formy zakupu polisy (stacjonarnie lub zdalnie) zawsze możesz skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem lub agentem ubezpieczeniowym, aby przedyskutować warunki ubezpieczenia, rozwiać wątpliwości czy zadać dodatkowe pytania.

Przy wyborze OC kieruj się tylko ceną – z mocy ustawy każdy ubezpieczyciel musi zapewnić kupującemu ubezpieczenie OC kierowcy taki sam zakres ochrony w ramach tej konkretnej polisy. Może natomiast zaoferować ją w pakiecie z innymi rodzajami ubezpieczeń.

Przy wyborze innych polis kieruj się nie tylko ceną – na ogół dobrowolnym ubezpieczeniom przyświeca zasada, że im wyższa cena, tym większy zakres ochrony – zdarzeń, za które ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Szukając polis o szerokim zakresie ochrony, rozważ możliwość zakupu ubezpieczenia od wszystkich ryzyk (tzw. all risks).

Zapytaj o udział własny w szkodzie – sprawdź, czy proponowana ci polisa przewiduje takie rozwiązanie. Udział własny w szkodzie oznacza, że część kosztów będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Zorientuj się w sposobie wyceny szkody – sprawdź, czy w wybranym wariancie ubezpieczenia likwidacja szkody będzie prowadzona w systemie bezgotówkowym czy gotówkowym. W tym pierwszym to usługodawca (warsztat samochodowy) rozlicza się z ubezpieczycielem, a ty odbierasz naprawione auto. W tym drugim to ty po otrzymaniu odszkodowania od ubezpieczyciela rozliczasz się z naprawiającą auto firmą.

Artykuł sponsorowany