Polska straci setki milionów z Funduszy Norweskich! Wszystko przez działania PiS

Łukasz Grzegorczyk
Polska poniesie kolejne poważne konsekwencje za działania PiS ws. wymiaru sprawiedliwości. Właśnie okazało się, że Norwegia nie podpisze umowy na przekazanie Ministerstwu Sprawiedliwości, jako operatorowi, prawie 300 mln zł w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Powodem tej decyzji jest zagrożenie dla praworządności w Polsce.
Norwegia nie podpisze umowy na przekazanie Polsce pieniędzy w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
– W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce i decyzji administracji sądowej jasne jest, że władze norweskie nie podpiszą umowy z Polską – powiedział Audun Halvorsen, sekretarz stanu w norweskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. – To silny sygnał dla polskich władz, który pokazuje troskę rządu norweskiego o rozwój praworządności i niezależności sądów w Polsce – dodał.

Informację opublikowaną przez norweskie władze zauważył m.in. Patryk Wachowiec, analityk prawny FOR. W komunikacie zaznaczono, że Polska jest największym krajem beneficjentem funduszy EOG, czyli Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Otrzymuje około 8 miliardów NOK w bieżącym okresie finansowania na lata 2014-2021.


– Nadal uważamy, że należy kontynuować inną współpracę z Polską, finansowaną ze środków EOG. Biorąc pod uwagę naszą troskę o rozwój praworządności, dokonamy również stałej oceny sytuacji i wszelkich konsekwencji dla dalszej współpracy z Polską poprzez norweski mechanizm finansowy – dodał Halvorsen.

Czym są Fundusze Norweskie?


Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznana przez Norwegię, Islandię i Liechtenstein 16 państwom członkowskim Unii Europejskiej, w zamian za korzystanie z pełnego dostępu do rynków i przepływu towarów w UE, której państwa te nie są członkami.

Główne cele tej inicjatywy, to przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.