Nieznany sprawca wypadku. Co może zrobić poszkodowany kierowca?

Artykuł sponsorowany
Obowiązkowe ubezpieczenie OC to gwarancja ochrony dla kierowców, którzy są stroną poszkodowaną w trakcie kolizji lub wypadku na drodze. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? Jak dochodzić swoich roszczeń, skoro winowajca pozostaje nieznany? Poszkodowani kierowcy nie muszą godzić się ze stratami.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC to gwarancja ochrony dla kierowców, którzy są stroną poszkodowaną w trakcie kolizji lub wypadku na drodze. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia? Poszkodowani kierowcy nie muszą godzić się ze stratami Cathy Yeulet / 123rf.com
Artykuł powstał w ramach cyklu #ODPOWIEDZIALNI
Okazuje się, że mogą liczyć na finansową rekompensatę pod warunkiem, że postąpią zgodnie z procedurą. Na początek powinni zadbać o udokumentowanie zdarzenia. Niezależnie, czy doszło do kolizji (tylko straty materialne), czy wypadku (ofiary w ludziach), powinni wezwać policję z uwagi na fakt, że sprawca postanowił uciec od odpowiedzialności.

Funkcjonariusze pomogą w zebraniu przydatnej dokumentacji (zeznania świadków, zdjęcia z miejsca zdarzenia). Być może będą też w stanie zabezpieczyć nagrania z lokalnego monitoringu, co pozwoli zidentyfikować sprawcę i pociągnąć go/ją do odpowiedzialności. Znajomość personaliów ułatwi poszkodowanemu dochodzenie swoich roszczeń.

Jeśli sprawca uciekł, a strona poszkodowana miała wykupioną tylko polisę OC, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Jest to instytucja powołana do życia w związku z funkcjonowaniem systemu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC w Polsce.

UFG wypłaci odszkodowanie, gdy doszło do wypadku skutkującego utratą zdrowia lub śmiercią. Fundusz nie pokryje strat rzeczowych w przypadku kolizji, chyba że policji uda się namierzyć sprawcę. Wówczas odszkodowanie wypłaci jego ubezpieczyciel lub – jeżeli okaże się, że w momencie spowodowania kolizji nie posiadał on/ona OC – UFG.

Aby otrzymać odszkodowanie z UFG, należy zgłosić roszczenie do funduszu za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Firmie trzeba przekazać dowodową dokumentację. Po zakończeniu postępowania likwidacyjnego (ustalenia zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania) zakład przekazuje sprawę UFG.

Na wydanie decyzji fundusz ma 30 dni. Informacji o dokumentach niezbędnych do dochodzenia roszczenia ze środków UFG udzielają wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto wiedzieć, że żadna firma ubezpieczeniowa, która ma w swojej ofercie sprzedaż polis OC, nie może odmówić kierowcy przyjęcia zgłoszenia szkody do UFG.

Jeśli poszkodowany przez nieznanego sprawcę kierowca ma wykupioną polisę Autocasco (AC), likwidacja szkody następuje z tytułu tej polisy i odpowiada za nią prywatny ubezpieczyciel. Wynika to z przepisu, który mówi, że UFG nie wypłaca odszkodowania, gdy roszczenia mogą być zaspokojone na podstawie umowy ubezpieczenia dobrowolnego.

Artykuł sponsorowany