Opozycja zagłosowała razem z PiS. Sejm przyjął ustawę ws. koronawirusa

Łukasz Grzegorczyk
Sejm uchwalił ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa. Tym razem posłowie byli praktycznie zgodni, a wcześniej zatwierdzili poprawki, wypracowane na sejmowej komisji.
Sejm przyjął ustawę dotyczącą szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
Głosowanie ws. ustawy dotyczącej koronawirusa odbyło się w poniedziałek późnym wieczorem. Za głosowało 400 posłów, 11 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że "przedkładane regulacje wychodzą naprzeciw wszystkim sytuacjom, w których narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych u ludzi i wprowadzają niezbędne mechanizmy działania".


"Kończymy szalony dzień w Sejmie. Oby ta ustawa pomogła bo jeśli nie to jedynym efektem tego dnia będzie to, że rano kaszlał jeden poseł, a teraz kaszlą niemal wszyscy" – pisał Sławomir Nitras po posiedzeniu Sejmu. Warto zaznaczyć, że to jedna z niewielu sytuacji, kiedy niemal wszyscy posłowie poszli ramię w ramię z władzą PiS. Na sejmowej komisji wspólnie wypracowano poprawki, a później przegłosowali nowy rządowy pomysł.

Co zawiera ustawa?


Rządowy projekt zakłada m.in., że w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się choroby COVID-19, pracodawca będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków z domu.

Ponadto wprowadza przyznanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.

Czytaj także: "Te produkty są na wyczerpaniu". Polacy szturmują apteki, pracownicy mówią, czego już brakuje

Ustawa zakłada też możliwość dokonywania zamówień na towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID-19, bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Co więcej, w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta związanego z COVID-19, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną.

Z projektu zniknął kontrowersyjny przepis, według którego Skarb Państwa nie ponosiłby odpowiedzialności za szkody wyrządzone, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ten punkt wcześniej wzbudził oburzenie opozycji, bowiem nowelizacja dawała rządowi i przedstawicielom rządu, czyli wojewodom, szerokie uprawnienia.

Ustawa ws. walki z koronawirusem


Przypomnijmy, że rządowy projekt ustawy dotyczącej koronawirusa opublikowano w niedzielę wieczorem na stronach Sejmu. Określa on zadania poszczególnych szczebli władzy i nadaje nowe uprawnienia niektórym ministrom.

Projekt ustawy wywołał lawinę skrajnych opinii. 15 najważniejszych punktów z dokumentu opisywała w poniedziałek w naTemat Katarzyna Zuchowicz.