To mogłoby skrócić wielu kwarantannę w związku z koronawirusem. NRL apeluje o testy

Anna Kaczmarek
Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o radykalne zwiększenie dostępu do badań na wykrycie obecności koronawirusa SARS-Cov-2 wszystkim, którzy mają objawy wskazane w zaleceniach epidemiologicznych. To m.in. skróciłoby wielu kwarantannę.  
Lekarze apelują o wykonywanie testów na koronawirusa osobom, które mogły zostać zakażone. Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Zdaniem lekarzy, testy nie mogą obejmować tylko osób hospitalizowanych. "Lepiej przeprowadzić dużo więcej, niż za mało! Przemawiają za tym nie tylko względy zdrowotne, ale także gospodarczo-ekonomiczne” – czytam w apelu NRL.

Według NRL, wywiad epidemiologiczny i występujące objawy powinny być bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu.

Ile naprawdę osób jest zakażonych koronawirusem?


"Apelujemy również, aby lekarze, jak i cały personel medyczny, którzy byli w bliskim kontakcie z zarażonymi i są potencjalnymi roznosicielami koronawirusa, mogli być w każdej chwili przebadani, aby wykluczyć zagrożenie” – pisze prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
NRL apeluje o testy dla personelu medycznego, który ma kontakt z zakażonymi koronawirusem.Fot. Władysław Czulak / AG
Lekarze podkreślają, że zwiększenie liczby badań da nam realny obraz rozprzestrzeniania się koronawirusa, który może być większy niż nam się wydaje.


"Da odpowiedź, kto jest zdrowy i zdolny do pracy, co skróci kwarantanny domowe. Masowa kwarantanna pociąga za sobą olbrzymie koszty, a nieuzasadnione jej wprowadzenie może doprowadzić do trudnej sytuacji gospodarczej i epidemiologicznej, czego musimy uniknąć” – ostrzega NRL.

Czytaj także: Coraz więcej zakażonych koronawirusem w Polsce! Nowe przypadki w Poznaniu

Testy na koronawirusa powstrzymają panikę


Zdaniem Rady, dostępność do testów nie tylko uspokoi społeczeństwo, ale osłabi zauważalne już przejawy paniki.

"Każdy obywatel z objawami wskazanymi w zaleceniach epidemiologicznych powinien mieć możliwość wykluczenia stanu chorobowego, co zapewni mu spokój oraz da pewność, że nie stanowi zagrożenia dla swoich bliskich i otoczenia. Takie działanie, obok bieżących zaleceń władz, może skuteczniej studzić emocje, niż kolejne apele” – podsumowują lekarze.

Źródło: Naczelna Izba Lekarska