Myślałeś o zamontowaniu paneli na dachu? Oto jak zacząć produkować zieloną energię

Artykuł PR-owy Stilo Energy
Odnawialne Źródła Energii to przyszłość naszej planety. W przeciwnym wypadku będziemy obserwować eskalację problemów związanych z jakością powietrza i zmianami klimatycznymi. Na szczęście rozwiązania systemowe coraz żarliwiej zachęcają do tego, byśmy również we własnym zakresie, w swoim domu, pomyśleli o wykorzystaniu OZE. Zachęcają, ale także bardzo ułatwiają cały proces. Dlaczego warto i co możemy zrobić, by żyć w zdrowym i przyjaznym środowisku?
Fot. materiały prasowe
Odnawialne Źródła Energii
Pod tym, dla niektórych wciąż tajemniczym hasłem, kryją się nowoczesne rozwiązania energetyczne. Są one odmienne od tych tradycyjnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. Te drugie nie odnawiają się, więc nazywane są Nieodnawialnymi Źródłami Energii. Za to Odnawialne Źródła to wszystkie te, które nigdy się nie kończą. Słońce, wiatr, ruch wody. OZE są nie tylko korzystne pod względem finansowym, ale również nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne naszej planety.

W związku z powyższym Unia Europejska przygotowuje dalekosiężne przedsięwzięcia, do których należy między innymi „Plan 2020”. Wskazuje on na bardzo wyraźną potrzebę zwiększenia udziału OZE w produkcji energii w krajach Wspólnoty oraz wyznacza każdemu krajowi członkowskiemu konkretne cele do zrealizowania w tym temacie. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że przytomni ludzie zorientowali się, iż rozwiązania, które były dobre przez wiele lat jakieś sto lat temu, w naszej epoce nie sprawdzą się. Gdy samochodów, elektrowni węglowych i przemysłu sensu largo było na naszej planecie o wiele mniej niż dziś, wpływ Nieodnawialnych Źródeł Energii nie był aż tak niszczący. W XXI wieku trzeba jednak znaleźć nowe sposoby na stare problemy. Na szczęście znajdujemy je i to z powodzeniem.

OZE w Twoim domu – fotowoltaika
Jak można wykorzystać Odnawialne Źródła Energii w naszym domu? Przede wszystkim możemy postawić własną, przydomową elektrownię. Nie wszędzie jednak znajdziemy odpowiednie warunki do postawienia wiatraka lub elektrowni wodnej. Dlaczego? Wiatr nie wieje wystarczająco wydajnie wszędzie, a nie każdy mieszka obok rwącej wody. Nic dziwnego zatem, że coraz większą popularnością cieszy się fotowoltaika, czyli pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca, które jest wszechobecnym źródłem energii. Dlatego też w sektorze prywatnym (i nie tylko) najchętniej stawia się na mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Jak podejść do tematu? Każdy, kto posiada własny dom, małe gospodarstwo rolne, zakład produkcyjny lub firmę szukającą rezerw finansowych, może zdecydować się na fotowoltaikę. Warto wspomnieć, że mniejsze instalacje, czyli te do 50 kW, nie wymagają żadnych pozwoleń budowlanych. Specjalne ogniwa montuje się na dachu lub wolnej przestrzeni działki. Ważne, by owa przestrzeń lub dach nie były zacienione. Panele wychwytują światło z naszej najbliższej gwiazdy, a spięty z nimi inwerter, przekształca je na prąd elektryczny, zgodny ze standardem tego, jaki płynie w naszych gniazdkach.

Panele fotowoltaiczne - dlaczego warto?
• ekologia
Gdy korzystamy z OZE, dajemy naszej planecie o wiele większą szansę na przetrwanie w dobrym zdrowiu. Elektrownie węglowe to duże ilości CO2, a w efekcie odczuwalnym bezpośrednio, także smogu. Zielona energia to nie tylko ta, która nigdy się nie kończy. To również ta, która nie niszczy naszej Ziemi, a więc także i naszego zdrowia.

• oszczędzanie
Umiejętne wykorzystanie fotowoltaiki to niższe rachunki za prąd, uniezależnienie się od wielkich dostawców, więc w gruncie rzeczy o wiele większe bezpieczeństwo finansowe i energetyczne. A jeśli wyprodukujemy za dużo naszej własnej energii, możemy stać się tak zwanym prosumentem, czyli przekazywać energię elektryczną do sieci z możliwością jej późniejszego, częściowego odbioru. Obecne warunki prawne są dla Polski najlepsze względem Europy. Ustawy komponowane są tak, by zachęcać ludzi do korzystania z OZE.

• dofinansowania i preferencyjne kredyty
Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy będzie nas na to stać, powinniśmy wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania środków z programów lokalnych, rządowych, unijnych. Banki udzielają preferencyjnych kredytów na działania związane z wykorzystaniem OZE (mniejsze oprocentowania, prostsze procedury). Ale nie tylko kredyty są tu istotne, ale również dotacje, dzięki którym możemy pozyskać część środków na inwestycję w fotowoltaikę. Czujny i dobrze zorientowany konsument jest w stanie przeprowadzić całą operację tak, że z własnej kieszeni wyda jedynie jakąś część ogólnej kwoty.

• niezależność energetyczna
W dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy bardzo często przywiązywani systemowo do wielu zobowiązań, wszelka niezależność jest na wagę złota. Tak też to wygląda w kontekście energii. Stosując OZE, w obrębie własnego gospodarstwa domowego nie musimy się oglądać na przerwy w dostawach prądu, ani na rosnące ceny za kilowat.
Jeśli zainteresował Cię temat fotowoltaiki zapraszamy na stronę Stiloenergy.pl.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Warto, przede wszystkim, rozsądnie wybrać firmę, która dostarczy i zamontuje nam panele. Ważna jest bowiem sama jakość produktów, kompleksowość usług, gwarancja. Przykładowo Stilo Energy oferuje 25 lat gwarancji na panele, a w cenie usługi mamy transport, projekt instalacji, rady dotyczące ilości i mocy paneli, jaka będzie dla nas wystarczająca, montaż i monitoring. Możemy także liczyć na kompleksową pomoc prawną, podpowiedzi w różnych kontekstach i odpowiedzi na liczne, nurtujące nas pytania.
Advertisement