Kim są ofiary śmiertelne koronawirusa w Polsce? [DANE]

redakcja naTemat
Pierwszą śmierć z powodu koronawirusa w Polsce odnotowano 12 marca. Od tego czasu liczba zakażonych i zgonów rośnie. Do czwartku 26 marca do godziny 12:15 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 14 zgonach z powodu COVID–19. Kim są ofiary śmiertelne koronawirusa?
Ratownik w stroju ochronnym przed oddziałem zakaźnym w Puławach. fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

1) 57–letnia kobieta, Poznań

Pierwszą ofiarą śmiertelną koronawirusa była 57–letnia kobieta, mieszkanka stolicy Wielkopolski, która zmarła 12 marca. Kilka dni wcześniej została przyjęta na oddział zakaźny Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Pacjentka miała objawy ciężkiego zapalenia płuc. Po przeprowadzeniu testu na koronawirusa okazało się, że choruje na COVID–19. Dolegliwości pogarszały się, w efekcie czego kobieta została podłączona do respiratora i farmakologicznie wprowadzona w stan śpiączki. Według ustaleń nie wyjeżdżała za granicę i nie miała kontaktu z osobą, u której zdiagnozowano koronawirusa.


Czytaj także: Rząd PiS nie zdążył zgłosić Polski na przetarg ws. koronawirusa. "Czytam i nie wierzę"

2) 73–letni mężczyzna, Wrocław

Drugą osobą w Polsce, która zmarła z powodu koronawirusa, był 73–latek z Wrocławia. Umarł 13 marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Był leczony na OIOM–ie, czyli oddziale intensywnej opieki medycznej, gdyż trafił do placówki w ciężkim stanie: miał zapalenie płuc i niewydolność oddechową. Kilkanaście dni przed śmiercią mężczyzna miał kontakt z członkiem rodziny, który przyjechał do Polski z USA. 73–latek cierpiał na inne choroby, przez co był w grupie podwyższonego ryzyka.

3) 66–letni mężczyzna, Lublin

Trzecia śmierć z powodu koronawirusa została odnotowana 14 marca. Zmarł 66–letni mężczyzna, który był hospitalizowany w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie. Mężczyzna, którego przyjęto do placówki w nocy z 11 na 12 marca w stanie średniociężkim, był mieszkańcem powiatu janowskiego. Cierpiał na inne przewlekłe choroby. Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w lubelskim szpitalu prof. Krzysztof Tomasiewicz powiedział prasie, że pacjent nie potrzebował respiratora.
Wykres potwierdzonych przypadków śmierci na koronawirusa w Polsce.worldometers.info


4) 67–letni mężczyzna, Łańcut

Czwartą śmiertelną ofiarą COVID–19 w Polsce był 67–letni mężczyzna w województwa podkarpackiego. Trafił do szpitala w Łańcucie. Pacjent miał inne współistniejące choroby. Zmarł 16 marca.

5) 57–letni mężczyzna, Wałbrzych

Piąta ofiara zakażenia koronawirusem zmarła 17 marca w Wałbrzychu. Był to 57–letni mężczyzna, który – jak podało Ministerstwo Zdrowia – cierpiał również na inne choroby.

Czytaj także: Położna zwolniona ze szpitala za wpis na Facebooku. Alarmowała, że brakuje masek

6) 37–letnia kobieta, Poznań

Nad ranem 22 marca w Poznaniu zmarła szósta ofiara koronawirusa. 37–letnia kobieta cierpiała na inne choroby przewlekłe. Pacjentka trafiła do szpitala w stanie ciężkim. Jak poinformowało Radio Poznań, do placówki w stolicy Wielkopolski kobieta trafiła ze szpitala z Wolicy koło Kalisza. "Powodem śmierci 37-letniej pacjentki z Poznania było zakażenie koronawirusem i choroby, które pojawiły się w następstwie zakażenia" – oświadczył resort zdrowia.

7) 43–letni mężczyzna, Radom

Siódma ofiara koronawirusa w Polsce to 43–letni kierowca PKS w Grójcu. Mężczyzna mieszkał w gminie Radzanów (powiat białobrzeski). Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, pacjent był w stanie ciężkim i był leczony na OIOM-ie. Zmarł 22 marca.

8) 83–letni mężczyzna, Tychy

23 marca w szpitalu w Tychach zmarła ósma ofiara koronawirusa w Polsce. Był to 83–letni mężczyzna ze Szczyrku, którego jakiś czas wcześniej odwiedzili bliscy z Holandii. Śląski Urząd Wojewódzki oświadczył, że pacjent zmarł w wyniku komplikacji wywołanych przez koronawirusa. Osoby z jego otoczenia zostały poddane kwarantannie.

9) 68–letni mężczyzna, Puławy

Dziewiątą ofiarą koronawirusa był 68–letni mężczyzna, który był leczony w szpitalu w Puławach. "Jego stan był ciężki, miał również choroby współistniejące" – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Mężczyzna odszedł przed południem 24 marca. Później okazało się, że zmarły to ks. Henryk Borzęcki, duchowny z Białopola na Lubelszczyźnie. Jego personalia podała na Twitterze diecezja zamojsko–lubaczowska.

10) 71–letni mężczyzna, Cieszyn

Również 24 marca zmarła dziesiąta osoba, u której test potwierdził zakażenie koronawirusem. To 71–letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. Był w stanie ciężkim. Lokalne media donoszą, że w Szpitalu Śląskim w Cieszynie leczona jest też żona zmarłego mężczyzny. Ona również walczy z COVID–19.

11) 41–letni mężczyzna, Wrocław

Jedenasta ofiara koronawirusa to 41–latek, który był leczony w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ulicy Koszarowej we Wrocławiu. Pacjent leżał na OIOM–ie, a od piątku powietrze w jego organizmie rozprowadzał respirator. Mężczyzna zmarł w nocy z wtorku na środę 25 marca.

12) 71–letni mężczyzna, Bolesławiec

W środę 25 marca w Polsce zmarła dwunasta osoba, u której wiadomo, że była zakażona koronawirusem. To 71–letni mężczyzna, który – w przeciwieństwie do wielu innych pacjentów z COVID–19 – nie miał chorób towarzyszących.

13) 80–letni mężczyzna, Skarżysko–Kamienna

Trzynastą ofiarą koronawirusa w Polsce jest 80–letni mężczyzna. Pacjent, który cierpiał też na inne dolegliwości, zmarł 25 marca w szpitalu w Skarżysku–Kamiennej.

14) 67–letni mężczyzna, Koszalin

Czternasta ofiara śmiertelna koronawirusa w Polsce to 67–letni mężczyzna, który zmarł w Koszalinie. Miał choroby współistniejące. O jego śmierci Ministerstwo Zdrowia poinformowało 26 marca rano.