Naukowcy z Poznania opracowali pierwszy polski test na koronawirusa. Zrobili to w 5 dni

Zuzanna Tomaszewicz
Członkowie Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu stworzyli pierwszy test wykrywający koronawirusa. Grupie badaczy udało się opracować test w zaledwie kilka dni. Teraz otrzymali oni wsparcie finansowe od samorządów, aby móc jak najszybciej wprowadzić go do produkcji – podaje "Gazeta Wyborcza".
Samorządowcy wsparli poznańskich badaczy Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Poznańscy naukowcy od lat prowadzili badania nad wirusami, w tym m.in. nad wirusem HIV. – Każda armia ma oddziały specjalne, coś w rodzaju GROM-u. W polskiej nauce takie oddziały specjalne to instytuty Polskiej Akademii Nauk. To one wdrażają nowoczesne metody badawcze, ludzie niewiele o nich wiedzą, bo na co dzień pracują w cieniu – powiedział podczas konferencji prasowej prof. Marek Figlerowicz, dyrektor Instytutu.

Prof. Figlerowicz oznajmił, że test jest gotowy, a uzyskiwane przez niego wyniki są takie same jak te, które wykazywały testy stosowane powszechnie przez sanepid. – Zestaw diagnostyczny, który stworzyliśmy, ma dodatkową kontrolę wewnętrzną – a stanowi ją jeden z RNA człowieka. Można go łatwo wykryć, ponieważ ludzkie komórki zawsze znajdują się w wymazie. (…) Nasz test ocenę czułości przechodzi celująco – podkreśliła dr hab. Agnieszka Fiszer.


Czytaj także: W Niemczech pracują nad błyskawicznym testem na koronawirusa. Wynik po dwóch godzinach

Według ustaleń "Gazety Wyborczej" w czwartek Wielkopolski Urząd Marszałkowski przekazał instytutowi 100 tys. zł wsparcia. "Pieniądze mają pokryć koszty wydatków walidacji zestawu (…) i jego optymalizacji do powszechnego użytku w laboratoriach diagnostycznych. Dzięki wsparciu finansowemu dostępność do testów znacząco wzrośnie, co jest głównym zaleceniem WHO" – wyjaśnił urząd.

Przypomnijmy, że w Polsce mamy już 1244 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem.

źródło: "Gazeta Wyborcza"