Idealny seans w czterech ścianach. Telewizory, które złagodzą żal po zamkniętych kinach

Dawid Wojtowicz
Czas spędzany w domu wielu z nas zabija domową rozrywką. Do jej najczęstszych form należy oglądanie filmów i seriali, a możliwości wyboru są obecnie bardzo szerokie – mamy serwisy VoD, dekodery, odtwarzacze, satelity. Pojawia się natomiast pytanie, jaki sprzęt pozwoli nam się nimi w pełni delektować. Na uwagę zasługują tutaj telewizory LG OLED.
Produkowane przez południowokoreański koncern telewizory LG OLED zapewniają doskonałe wrażenia wizualne i akustyczne podczas oglądania filmów i seriali w ramach domowego kina Materiały prasowe / LG
Produkowane przez południowokoreański koncern urządzenia zawdzięczają swoją nazwę innowacyjnej matrycy z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi. W odróżnieniu od klasycznych ekranów LED diody te nie wymagają dodatkowej warstwy podświetlenia, ponieważ same się podświetlają i wygaszają. Jaka z tego korzyść dla jakości wyświetlanego obrazu?

Technologia OLED pozwala na uzyskanie efektu pełnej czerni, dzięki czemu przed widzami otwiera się perspektywa dostrzegania jeszcze większej ilości detali, zwłaszcza w przyciemnionych scenach. Poza idealną, głęboką czernią matryca z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi zapewnia również doskonały, wręcz nieskończony kontrast.
Telewizory LG OLED zawdzięczają swoją nazwę innowacyjnej matrycy z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi, która zapewnia głęboką czerń i doskonały kontrastMateriały prasowe / LG
Telewizory LG OLED obsługują również różne standardy technologii HDR. Korzystające z technologii HDR urządzenia pokazują treści wideo zawierające więcej informacji o różnicach w poziomie jasności, co przekłada się na wyświetlanie dużo większej liczby szczegółów, na przykład w scenach nocnych, w których ciemność rozjaśniana jest przez lampy czy pochodnie.

Sprawdź pełną specyfikację oraz cenę telewizora LG OLED 65B97LA.

Jednym z najbardziej dziś zaawansowanych standardów HDR jest Dolby Vision. Podczas gdy klasyczny obraz HDR zawiera metadane o poszerzonej dynamice tonalnej uśrednione dla całego filmu, technologia HDR Dolby Vision oblicza te dane niezależnie dla każdej sceny filmu, co podnosi jakość obrazu i pozwala oglądać wszystkie sceny w filmie zgodnie z intencją jego twórców. Z takiego rozwiązania korzystają wszystkie dostępne obecnie telewizory LG OLED, co sprawia, że takie hity jak chociażby finał gwiezdnej sagi "Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie" czy serialowy "Wiedźmin" z Netflixa prezentują się na nich wyśmienicie.

W nowoczesnych telewizorach jakość obrazu zależy również od wydajności procesora wspieranego przez sztuczną inteligencję. Najnowsze modele LG OLED korzystają z procesorów Alpha 9 drugiej generacji z algorytmami sztucznej inteligencji, w tym głębokiego uczenia (deep learning). Analizują one miliony wizualnych i dźwiękowych informacji, a następnie starają się "podkręcić" ich parametry.
Dzięki bardzo dobrym kątom widzenia odcień obrazu nie ulega znacznej zmianie, niezależnie, z której strony patrzymy na ekranMateriały prasowe / LG
Mechanizmy opracowane przez sztuczną inteligencję są w stanie podnieść jakość wyświetlanego obrazu, zredukować szumy oraz dostosować jasność w zależności od oświetlenia otoczenia. Dbają także o jak najlepszą jakość dźwięku. Rozpoznając głos, efekty i częstotliwość, wzmacniają np. dialogi. Co więcej, potrafią przetworzyć dwuwymiarowy dźwięk na przestrzenny i dostosować go do pomieszczenia.

Podczas gdy standard Dolby Vision stara się przenieść jakość obrazu z kina do warunków domowych, to z kolei technologia Dolby Atmos dba o to, by w salonie zapewnić doznania dźwiękowe prosto z sali kinowej. Obsługujące tą technologię telewizory LG OLED dynamicznie przekazują do głośników ogromną liczbę ścieżek audio, przez co widz odbiera dźwięk, jakby był w centrum akcji. Dolby Atmos jest wręcz stworzony do horrorów, w których atmosferę grozy potęguje każdy najmniejszy szelest ("To", "Obecność", "Ciche miejsce", "Klątwa").
W najnowszych modelach LG OLED widz może zarządzać funkcjami telewizora poprzez wbudowaną w pilota obsługę głosowąMateriały prasowe / LG
Flagowe telewizory LG np. LG OLED B9 odnajdują się też w każdym pomieszczeniu i położeniu w stosunku do widza. Jak to rozumieć? Dzięki bardzo dobrym kątom widzenia odcień obrazu nie ulega znacznej zmianie, niezależnie od tego, z której strony patrzymy na ekran. Pozwala to na oglądanie filmów licznej rodzinie czy grupie przyjaciół. Natomiast prosta w obsłudze funkcja autokalibracji dźwięku dopasowuje go do miejsca, w którym znajduje się telewizor.

Tym, co dodatkowo wyróżnia urządzenia LG na rynku telewizorów, jest własny system operacyjny webOS. Pozwala on na łatwą integrację i rozbudowę dzięki intuicyjnej obsłudze interfejsu i różnorakim narzędziom dodatkowym. Dedykowany system operacyjny daje oczywiście dostęp do wielu serwisów streamingowych, w tym od niedawna Apple TV+.
Dedykowany dla telewizorów LG OLED system operacyjny webOS daje dostęp do wielu serwisów streamingowychMateriały prasowe / LG
Z telewizorami LG OLED widz będzie miał również ułatwione zadanie w wyszukiwaniu filmowych tytułów. Wszystko za sprawą obsługi głosowej poprzez wbudowany w pilot mikrofon. Jak to działa w praktyce? Przykładowo, gdy widz wymówi nazwisko aktora, telewizor wyszuka wszystkie jego filmy z dostępnych kanałów TV czy aplikacji VoD. Takie wyszukiwanie możemy dodatkowo zawęzić za pomocą prostej komendy np. "Pokaż tylko komedie".

Obsługa głosowa nie ogranicza się tylko do wyszukiwania filmów czy programów, możemy właściwie dzięki niej sterować telewizorem bez konieczności wciskania klawiszy. W ten sposób m.in. zrobimy głośniej, zaprogramujemy wyłączenie odbiornika, uruchomimy konsolę czy też sprawdzimy pogodę, czy jakiś przepis. Oczywiście wszystko to w języku polskim.

Jeśli oczekujemy najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku zastanówmy się nad inwestycją w telewizor nad inwestycją w telewizor LG OLED. Co więcej będzie on odpowiedni nie tylko dla fanów wrażeń filmowych prosto z sal kinowych, ale dla wszystkich, którzy cenią sobie jakość, wielozadaniowość oraz intuicyjną obsługę urządzeń.

Artykuł powstał we współpracy z LG