Co się dzieje z ciałem, które atakuje covid-19? Zobacz to, czego nie można dostrzec ludzkim okiem

Monika Piorun
Ta "gra" nie jest uczciwa. Przeciwnik – czyli wirus SARS-CoV-2 – potrafi być niezwykle przebiegły w starciu z ofiarami, które dobiera sobie w wyrafinowany sposób. Nie dba o to, jak wyglądają, a zamiast zer na koncie bardziej liczą się dla niego kolejne zera... w metryce i łatwy do opanowania układ immunologiczny. Najlepiej taki, który jest już słaby i wysłużył się w starciu z wieloma chorobami współistniejącymi. Tylko wtedy wirus może zwiększyć szanse na to, że uda się mu "zhakować" system i przejąć pełną kontrolę nad ludzkim organizmem. Jak atakuje koronawirus – największy schwartzcharakter pandemii covid-19?
Wystarczy kilkuminutowy filmik, by przekonać się, jaką drogę wewnątrz naszego organizmu pokonuje koronawirus od momentu infekcji. Fot. Kateryna Kon/123RF

Koronawirus kontra człowiek – walka na śmierć i życie

W tym starciu nie ma wygranych, a przewagę nad naszym gatunkiem nadal wydaje się mieć niewielki, niezauważalny ludzkim okiem mikrob. Niestety jego dominująca pozycja może trwać dopóki nie powstanie skuteczna szczepionka na covid-19.

W jaki sposób SARS-CoV-2 jest w stanie w szybkim tempie doprowadzić do ostrego zapalenia płuc i spowodować, że przestajemy mieć kontrolę nad własnym ciałem?

Niezwykła, zaledwie 7,5-minutowa animacja stworzona na podstawie obserwacji poczynionych przez lekarzy opiekujących się zakażonymi koronawirusem na całym świecie, pozwala w łatwy i przystępny sposób wyjaśnić, co się dzieje z ludzkim organizmem podczas starcia z covid-19.


Jak reaguje na to koronawirus? Do jakich zmian dochodzi w jego wnętrzu? Co ułatwia mu zdobycie szybkiej przewagi nad osłabionym układem odporności? Poniższy film może pomóc zdobyć odpowiedź na wiele istotnych faktów, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę myśląc o pandemii.
Czytaj także: Naukowcy wiedzą już jak koronawirus przenika do ludzkich komórek [NOWE BADANIA]

Czytaj także: Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm?

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Gdzie najlepiej na świecie radzą sobie z koronawirusem? [LISTA KRAJÓW]

Komu może pomóc krew tych, którzy wyleczyli się z covid-19?

Leki przeciwmalaryczne mogą być stosowane w leczeniu covid-19? Decyzja amerykańskiej agencji