Koronawirus może utrzymywać się na maseczkach nawet przez tydzień [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Na zewnętrznej stronie maseczki higienicznej wirus SARS-CoV-2 może być obecny nawet przez 7 dni. Najnowsze wyniki badań opublikowane przez "The Lancet" wskazują na to, jak długo koronawirus może przetrwać na różnych materiałach, m.in. chusteczkach higienicznych, fartuchach lekarskich, banknotach i papierze do drukarki. Na jakich powierzchniach wirus może być najdłużej zaraźliwy?
Okazuje się, że koronawirus może przetrwać na zewnętrznej stronie maseczek higienicznych dłużej niż na wielu innych materiałach. Zaskakujące odkrycie naukowców. Fot. morganka/123RF
– Zaskakujące jest to, że nawet po tygodniu na zewnętrznej warstwie maseczki nadal da się potwierdzić obecność zakaźnego wirusa – ostrzegają naukowcy na łamach najnowszej publikacji "The Lancet".

Koronawirus a temperatury – jak długo przetrwa na różnych materiałach?

Okazuje się, że koronawirus może być "wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku" i może być podatny na standardowe metody dezynfekcji (mydło do rąk, środki do czyszczenia oraz na wybielacz).

Jest też wrażliwy na wysokie temperatury (w temperaturze około 70 stopni Celsjusza przestaje być aktywny po około 5 minutach). Wykazuje stabilność w temp. około 4 stopni Celsjusza.


Naukowcy sprawdzili, jak długo koronawirus może być zaraźliwy na różnych powierzchniach w temperaturze pokojowej (około 22 stopni Celsjusza), przy wilgotności około 65 proc. Co się okazało?

maseczki higieniczne – koronawirus może być zaraźliwy na ich zewnętrznej powierzchni nawet przez 7 dni.

chusteczki higieniczne oraz papier do drukarki – wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na ich powierzchni mniej niż 3 godziny.

fartuchy lekarskie/laboratoryjne – koronawirus przestaje być aktywny na materiale po dobie.

banknoty oraz szkło – koronawirus może być zaraźliwy przez dobę, a po 4 dniach przestaje być aktywny.

stal nierdzewna i plastik – wirus SARS-CoV-2 może być obecny od 4 do 7 dni.

Czytaj także: Czy na banknotach może być koronawirus? WHO zabiera głos w sprawie Naukowcy ostrzegają, że ze względu na to, że koronawirus może być zaraźliwy na zewnętrznej powierzchni maseczek ochronnych nawet przez tydzień, po ich nałożeniu na twarz należy zwracać uwagę na to, by nie dotykać ich dłońmi i starać się, by nasze palce nie miały kontaktu z oczami.

W czasie pandemii covid-19 niezwykle ważne jest to, aby prawidłowo wkładać i zdejmować maseczki higieniczne, ponieważ transmisja koronawirusa, który może być na ich powierzchni, jest bardzo łatwa.

Czytaj także: Jak prawidłowo nakładać maseczkę higieniczną? Większość z nas popełnia kilka błędów [INSTRUKCJA]

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Co się dzieje z ciałem, które atakuje covid-19? Zobacz to, czego nie można dostrzec ludzkim okiem

Negatywny test na koronawirusa nie daje pewności. Naukowiec ostrzega przed fałszywymi wynikami

"Czułem się tak, jakby potrącił mnie autobus". Zakażony policjant opowiada historię walki z covid-19

źródło: "The Lancet"/"South China Morning Post"/"Medical Daily"