Kto i kiedy musi zakrywać twarz? Oficjalnie wiadomo, jak ma działać nowa restrykcja

Łukasz Grzegorczyk
Projekt rozporządzenia dotyczący nakazu zasłaniania ust oraz nosa w miejscach publicznych trafił już do pilnego rozpatrzenia przez Radę Ministrów. Sprawdź, kogo ma dotyczyć obowiązek zakrywania twarzy, który wchodzi w życie 16 kwietnia w związku z epidemią koronawirusa.
Od 16 kwietnia w Polsce wchodzi w życie obowiązek zakrywania twarzy. Ma to związek z epidemią koronawirusa. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
O przekazanym projekcie poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dokument rozwiewa wątpliwości, kto będzie zobowiązany do zakrywania twarzy w związku z epidemią koronawirusa.

Gdzie trzeba zasłaniać twarz?

Przypomnijmy, że obowiązek zakrywania twarzy wchodzi w życie w czwartek 16 kwietnia. Premier Mateusz Morawiecki ogłaszał to już wcześniej, ale niejasne było, kogo będzie dotyczyć obostrzenie na czas epidemii.

W myśl projektu, nakaz ma obowiązywać podczas przebywania w miejscach ogólnodostępnych, w tym na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, w placówkach handlowych i na targowiskach. Twarz trzeba zasłaniać też w środkach publicznego transportu zbiorowego oraz pojazdach samochodowych, w których poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie.


Czytaj także: "Maskarada narodowa". Znany lekarz podważa jedną z nowych restrykcji PiS

Na tym jednak nie koniec, bowiem restrykcja będzie obowiązywać też na terenach zielonych, tj. parki czy bulwary, a także w miejscach postoju pojazdów, miejscach edukacji leśnej, miejscach małej infrastruktury leśnej i miejscach biwakowania.

Z zakrywania ust i nosa zwolnione mają być dzieci do lat dwóch oraz osoby niezdolne do tego. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zakrywanie ust i nosa nie będzie zwalniało z obowiązku zachowania bezpiecznej odległości m.in. dwóch metrów.

Kiedy można odsłonić twarz?

W projekcie wyjaśniono, że można żądać odkrycia ust i nosa, w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych.

Czytaj także: Jak zrobić maseczkę bez igły i nitki? Zajmie ci to 5 minut