Wybory kopertowe są bezpieczne? Epidemiolodzy wydali miażdżącą opinię
Dla wielu Polaków wybory prezydenckie w maju nie powinny się odbyć ze względu na epidemię koronawirusa. Do pomysłu głosowania kopertowego bardzo krytycznie odnieśli się także polscy epidemiolodzy.
Opinię, na prośbę senatorów, którzy pracują obecnie nad specustawą wyborczą PiS wprowadzającą głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich, przygotował Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.
Autorzy opinii rozwiewają wątpliwości. Przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych, nie mówiąc już o tradycyjnych, może być niebezpieczne dla zdrowia wszystkich osób biorących udział w tym procesie.
Członkowie komisji wyborczych narażeni
Poruszyli aspekt bezpieczeństwa zdrowotnego członków obwodowych komisji wyborczych. Wiadomo bowiem, iż zgodnie z art. 10 ust 5. szykowanej ustawy, prace obwodowej komisji wyborczej wymagają przebywania od 3 do 45 osób w jednym pomieszczeniu przez dłuższy czas, zarówno z racji posiedzeń poprzedzających wybory, jak i w trakcie samych wyborów – czytamy w "DGP".
"Powyższa ustawa nie przewiduje zaś możliwości organizacji pracy zdalnej. W przypadku gdy jedna z tych osób będzie zakażona SARS-CoV-2, istnieje bardzo duże ryzyko przeniesienia zakażenia na pozostałe osoby" – czytamy w opinii lekarzy chorób zakaźnych i epidemiologów, którzy wskazali, że najkrótszy okres pracy wynosiłby około 12 godzin, a w praktyce bywa nawet dłuższy niż 24 godziny.
W drugim badanym przez siebie wątku epidemiolodzy poruszyli sprawę zapewnienia ciągłości pracy obwodowych komisji wyborczych w przypadku drugiej tury wyborów.
Co z drugą turą?
Wtedy konieczne byłoby zidentyfikowanie i wyeliminowanie z dalszych prac członków komisji, którzy ulegli zakażeniu w międzyczasie, u których wcześniejsze zakażenie ujawniło się w okresie poprzedzającym drugą turę, a także takich, którzy mieli kontakt z osobami zakażonymi.
I tu pojawia się kolejny problem, bo artykuł 11. ustawy nie przewiduje wygaśnięcia członkostwa w obwodowej komisji wyborczej w związku z zakażeniem lub kwarantanny będącej wynikiem kontaktu z osobą zakażoną SARS-CoV-2.
Czytaj więcej:
Wybory korespondencyjne? Nowy sondaż pokazał, co Polacy sądzą o głosowaniu kopertowym
Znamy szczegóły wyborów kopertowych. Oto jaka ważna rola przypadła Jackowi Sasinowi
Newsletter naTemat. Zapisz się już teraz, codziennia otrzymasz rzetelne informacje o koronawirusie
źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"