Wiecznie się zamartwiasz? Terapeutka podpowiada, jak sobie z tym poradzić

Aneta Olender
Drobiazg potrafi wyprowadzić cię z równowagi? Nie podejmujesz wyzwań, bo boisz się porażki? Ciągłe zamartwianie się sprawia, że stoisz w miejscu i pozbawiasz się radości z życia. Są jednak techniki, które pomagają przestać ciągle się bać. O to, jak sobie pomóc i spróbować odzyskać harmonię, w kolejnym odcinku podcastu "Związkologia" pytamy terapeutkę, specjalistkę od związków, pracy nad samooceną i poczuciem własnej wartości Joannę Godecką.
Czarnowidztwo, to nie charakter, to efekt wdrukowanych w mózg schematów działania. Fot. Pixabay
"Ciągle się zamartwiam, ale taki już mam charakter", "Takie jest życie. Jedni mają szczęście, inni muszą przyzwyczaić się do pecha", funkcjonowanie w takim przekonaniu i zgodnie z takimi schematami jest wyrządzaniem sobie krzywdy.

Lęk, obawa, zamartwianie się nieadekwatne do problemu sprawia, że komplikujemy sobie życie. Stoimy w miejscu, nie potrafimy cieszyć się z dobrych rzeczy, które nam się przydarzają. Nie jest to jednak kwestia charakteru. Tak destrukcyjnie wpływają na nas nasze kompleksy, brak poczucia bezpieczeństwa i to, czego nauczyliśmy się w dzieciństwie.

Jeśli ciągle karmimy mózg takimi reakcjami, to on szybko się do tego stanu przyzwyczaja. Działa, jak automat, by oszczędzić energię. Choć nie jest to praca, której rezultaty zobaczymy po jednym dniu, warto jednak uświadomić sobie problem i wypracować dobre myślenie. Każdy na to zasługuje.

Między innymi o sensie wizualizacji, afirmacji, a nawet medytacji, rozmawiamy z Joanną Godecką, która wyjaśnia także, że poza tym właściwym mózgiem, w naszym organizmie jest do ogarnięcia jeszcze jeden. Wtedy dopiero można mówić o harmonii, która wpływa na jasność myślenia.

"Związkologia" to program w którym Ola Gersz i Aneta Olender, rozmawiają o miłości, kobietach, mężczyznach, psychologii i seksie. Czasami jest zabawnie, a czasami bardzo poważnie. Zapraszamy do słuchania i oglądania!

Podcast Związkologia (i inne podcasty naTemat) dostępny jest również na: Apple Podcasts, Spotify i Google Podcasts.