Majowe niebo nas zaskoczy! Przed nami wyjątkowo intensywny deszcz meteorów i przelot komety SWAN
W nocy z 5 na 6 maja nastąpi maksymalna aktywność roju Eta Akwarydów i gołym okiem będzie można obserwować nawet kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę. To jednak nie koniec wrażeń dla miłośników astronomii. Już w połowie miesiąca nad Polską ma być widoczna kometa SWAN, której świetlisty warkocz będzie można podziwiać przy dobrej pogodzie.
Eta Akwarydy 2020: majowy deszcz spadających gwiazd [gdzie i kiedy oglądać?]
Najwięcej meteorów z roju Eta Akwaryd z gwiazdozbioru Wodnika mamy szansę zauważyć około godz. 2.00 w nocy 6 maja (ale obserwacje możemy zacząć już 5 maja po zmroku).Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych może je być łatwo dostrzec bez żadnych przyrządów optycznych, ponieważ poruszają się z prędkością około 66 km na godzinę i zostawiają za sobą świetliste smugi (należy wypatrywać ich na niebie kierując się na północny wschód).
NASA szacuje, że w tym roku najwytrwalsi obserwatorzy będą mieć szansę na dostrzeżenie nawet 40 meteorów na godzinę.
W kolejnym tygodniu czeka nas równie ciekawe zjawisko na niebie. Choć jeszcze niedawno ogłaszano, że najważniejszym wydarzeniem astronomicznym w maju będzie przelot komety ATLAS, to jednak już w kwietniu okazało się, że uległa ona rozpadowi i nie będzie dla nas widoczna. Mamy za to szansę na podziwianie innego ciała niebieskiego.
Kometa SWAN (C/2020 F8): kiedy i gdzie obserwować jej przelot nad Polską?
Na razie obiekt o nazwie C/2020 F8 (SWAN), znajdujący się około 100 mln km od Ziemi, mogą dostrzec tylko mieszkańcy półkuli południowej, ale w miarę jak kometa zacznie się do nas przybliżać, szansę na jej obserwację z terenu naszego kraju będziemy mieć w połowie miesiąca (od 13 maja). W drugiej połowie maja będzie ukazywać się na tle porannej zorzy. 27 maja kometa SWAN minie zaś Słońce.Jakie zjawiska astronomiczne czekają nas na niebie w maju 2020?
⦁ 5 maja: deszcz meteorytów, czyli Eta Akwarydy (pozostałość Komety Halleya)⦁ 7 maja: Pełnia Kwiatowego Księżyca
⦁ 13 maja: Kometa SWAN zbliży się do Ziemi
⦁ 23 maja: miała przelecieć obok Ziemi Kometa Atlas, ale już w połowie kwietnia zaczęła się rozpadać pod wpływem grawitacji.
⦁ Spójrz w niebo! Dziś nad Polską będzie widoczne wyjątkowe zjawisko
⦁ To ostatnia szansa w tym roku! Nadchodzi Pełnia Kwiatowego Księżyca – sprawdź, jak na ciebie wpłynie
⦁ Pentagon ujawnił 3 niesamowite nagrania UFO. Wojsko potwierdza ich autentyczność
źródło: space.com