Stan klęski żywiołowej może być nieunikniony. Eksperci podważają pakt Kaczyński-Gowin

Łukasz Grzegorczyk
Helsińska Fundacja Praw Człowieka stwierdziła, że obecnie nie istnieje inny zgodny z prawem sposób przesunięcia terminu wyborów prezydenckich w Polsce niż wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka podważa pakt Kaczyński – Gowin. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Oświadczenie, które wydała Helsińska Fundacja Praw Człowieka to kolejny głos w dyskusji ws. wyborów. Podkreślono, że "porozumienie dwóch szefów partii nie stanowi źródła prawa, zaś mnożenie kolejnych niezgodnych z Konstytucją rozwiązań nie może być uzasadniane interesem ojczyzny, zwłaszcza gdy można go skutecznie chronić zgodnie z obowiązującą Konstytucją". Porozumienie, o którym mowa, dotyczy wspólnego stanowiska Jarosława Gowina i Jarosława Kaczyńskiego w sprawie wyborów prezydenckich. Obaj wynegocjowali wersję wydarzeń, która ma zagwarantować Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach. Jedno jest pewne: wybory 10 maja nie odbędą się.


Pakt Kaczyński – Gowin budzi jednak wątpliwości wśród prawników. Dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z naszą reporterką Anną Dryjańską nie ukrywał, że porozumienie partyjnych liderów to "dyktatura dwóch posłów i niebywały skandal".

Czytaj także: "Dyktatura dwóch posłów i niebywały skandal". Prawnik roznosi w puch pakt Kaczyński – Gowin

Kiedy wybory w Polsce?


Jeśli Sąd Najwyższy po tym, jak 10 maja wybory się nie odbędą, stwierdzi ich nieważność, to potem Marszałek Sejmu ma 14 dni na ich ponowne zarządzenie w dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od zarządzenia wyborów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że najpoważniej brana jest pod uwagę data 12 lipca.