Afera o piosenkę Kazika staje się sprawą globalną. Na świecie piszą o cenzurze w Polsce

Jakub Noch
Afera z usunięciem notowania Listy Przebojów Trójki, w którym zwyciężyła krytyczna wobec rządzących piosenka Kazika, przestaje być polską sprawą wewnętrzną. O powrocie cenzury politycznej nad Wisłą informują w poniedziałek niemieckie, holenderskie oraz amerykańskie media.
O ocenzurowaniu piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" informują już media w Niemczech, Holandii i USA. Fot. YouTube.com/ S.P. RECORDS
Jak wielokrotnie informowaliśmy w naTemat.pl, w piątkowej Liście Przebojów Trójki na pierwszym miejscu znalazła się piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój", która opowiada o specjalnym traktowaniu Jarosława Kaczyńskiego podczas epidemii koronawirusa. Podczas gdy Polacy nie mogli odwiedzać grobów swoich bliskich, przywódca PiS złożył kwiaty na grobie swojej matki.
Długo ślady po piątkowym notowaniu Listy Przebojów Trójki się jednak nie ostały, gdyż ostatnie notowanie zniknęło z serwisu internetowego państwowej rozgłośni. Od kilku dni sprawą żyje cała Polska, a teraz zaczyna ona nabierać rangi międzynarodowej.


"Jak piosenka krytyczna wobec rządu zniknęła wraz z listą przebojów" – artykuł o takim tytule publikuje w niemieckim "Der Tagesspiegel" Christoph von Marschall. "Piosenka krytykująca partyjnego lidera Kaczyńskiego wspina się na szczyt listy przebojów. Wtedy nadawca ogłasza, że ​​głosy zostały zmanipulowane i usuwa ślady" – tak autor streszcza niemieckojęzycznym czytelnikom, co dzieje się nad Wisłą.

Podobną wiedzę zdobywają także Holendrzy. "Polski hit numer 1 usunięty z powodu krytyki rządzących" - donosi wydawany w Rotterdamie "Algemeen Dagblad". "Krytyczne piosenki o tych u władzy nie są doceniane w Polsce. 'Twój ból jest lepszy niż mój' był numerem jeden, ale już nie jest" – opisuje Mark van Assen.

Można się jednak spodziewać, że tego typu teksty to dopiero początek. Naprawdę globalny zasięg afera o piosenkę Kazika na Liście Przebojów Trójki powinna zyskać za sprawą depeszy, jaka w poniedziałkowe popołudnie została wysłana w świat przez amerykańską agencję Bloomberg.

"Państwowa radiostacja z Polski ocenzurowała piosenkę wyśmiewającą politycznego lidera tego kraju, skłaniając artystów do wezwań ws. bojkotowania stacji i wzbudzając porównania z represjami w zakresie wolności słowa z czasów komunistycznych" – czytamy w relacji Bloomberga.