Sejm odrzucił kluczowe poprawki Senatu. Oto, na jakich zasadach mają się odbyć wybory
W Sejmie zakończono prace nad ustawą o zasadach organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Odrzucono kilka kluczowych poprawek, które zgłosił Senat.
Na jakich zasadach wybory prezydenckie?
Poprawki Senatu mogły być odrzucane bezwzględną większością głosów, czyli ponad 231 głosami. PiS dysponuje większością 235 głosów. Szybko okazało się, że nie będzie m.in. "ustawowych" 10 dni na zbieranie podpisów poparcia ani możliwości robienia tego przez ePUAP.
Ponadto Marszałek Sejmu nie musi porozumiewać się z PKW ws. kalendarza wyborczego, a wybory wyłącznie korespondencyjne zarządzi PKW na wniosek Ministra Zdrowia.
Przepadła również poprawka, która zwiększała (poza obwodami odrębnymi) minimalny skład liczbowy obwodowej komisji wyborczej z 3 do 5 osób.
Dodajmy, że ustawa przewiduje, iż głosowanie odbędzie się metodą tradycyjną, w lokalach wyborczych i - dla chętnych - korespondencyjnie. Teraz dokument trafi do prezydenta. Po jego podpisie i publikacji w Dzienniku Ustaw, marszałek Sejmu zarządzi wybory prezydenckie. Ma to nastąpić jeszcze we wtorek albo w środę.
Czytaj także: Wiadomo, kiedy Witek ogłosi termin wyborów. Padła też informacja, co z poprawkami Senatu