Mini firma z mega ambicjami. Na przekór otoczeniu. Tytuł Mikroprzedsiębiorca Roku przyznany

Monika Przybysz
Co można zrobić w mniej niż 10 osób? Na przykład rozkręcić firmę, produkującą pneumatyczne maszty oświetleniowe. Albo firmę, która szkoli dzieci w trudnej sztuce samodzielnego gotowania. Można też założyć startup, który będzie prowadził badania nad produkcją preparatu krwiozastępczego. Możliwości są ogromne, czego dowodzi lista laureatów konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku 2019.
Piotr Marek - założyciel i CEO SVEP, zdobywca tytułu Mikroprzedsiębiorca Roku Fot. materiały prasowe
Stan zatrudnienia, który nie przekracza 10 osób, to jeden z warunków pozwalających wystartować w konkursie. Drugi dotyczy obrotu: nie może on przekraczać 2 mln euro. Trzeci jest mniej formalny.

O tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku mogli ubiegać się ci, którzy prowadząc swój biznes mają z tyłu głowy nie tylko innowacyjność i stały rozwój, ale i wpływ, jak prowadzona przez nich działalność wywrze na społeczność — zarówno lokalną, jak i globalną.

Przedsiębiorców, którzy postrzegają siebie w taki właśnie sposób najwyraźniej nie brakuje. Tegoroczna edycja konkursu jest już 15-tą z kolei. We wszystkich dotychczasowych odsłonach udział wzięło ponad trzy tysiące przedsiębiorców, nagrodzono 150 firm. Konkurs od lat finansowany jest przez Citi Foundation oraz Fundację Citi Handlowy.

– To jeden z tych projektów społecznych, który niezwykle inspiruje i pokazuje jaką siłą polskiej gospodarki pozostają mikroprzedsiębiorcy oraz jak kreatywne pomysły na biznes powstają w Polsce — przekonywał w październiku ubiegłego roku Sławomir S. Sikora, prezes Citi Handlowy, CCO Citi w Polsce.

Jak powiedział Sebastian Perczak, Commercial Bank Country Head, Citi: – Wspieramy mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorców jako Citi i jako Citi Foundation. Dbamy o to, żeby polską przedsiębiorczość rozwijać. Także w tych trudnych i niepewnych czasach.

Sebastian Margalski z Inicjatywy firm rodzinnych podkreślił, że wybranie przedsiębiorstwa zasługującego na główną nagrodę było wyzwaniem. Do konkursu zgłosiło się aż 250 firm.

Mikroprzedsiębiorca roku: SVEP

Trzeba przyznać, że biznes zdobywcy głównej nagrody, tytułu Mikroprzedsiębiorcy Roku 2019, zdecydowanie można zaliczyć do grona firm innowacyjnych. W charakter jej działalności nieodmiennie wpisana jest również odpowiedzialność społeczna, choć akurat dostrzeżenie tego aspektu może wymagać od laików nieco więcej uwagi.

Tytuł Mikroprzedsiębiorcy roku 2019 powędrował do producenta pneumatycznych masztów oświetleniowych. Ten właśnie produkt powstaje w fabryce firmy SVEP z Bielska Białej znacząco ułatwia, a czasami w ogóle umożliwia, walkę o ludzkie życie.
Maszty oświetleniowe znajdują się na wyposażeniu pojazdów specjalnych: wozów strażackich, policyjnych czy wojskowych. To właśnie dzięki takim mobilnym “reflektorom” nocne interwencje są w ogóle możliwe: chyba żaden strażak nie wyobraża sobie dzisiaj wyjazdu na akcję gaszenia płonącego budynku bez dostępu do własnego źródła światła.

SVEP ma ambitne plany na przyszłość: mimo że na razie ich maszty montowane są głównie na pojazdach poruszających się po Polsce, to taki stan rzeczy ma nie trwać długo. SVEP chce wyruszyć na podbój rynku międzynarodowego i na przestrzeni kolejnych lat dołączyć do grona trzech największych producentów masztów pneumatycznych w Europie Zachodniej.

Mikroprzedsiębiorca Roku to nie jedyny tytuł, jaki można było uzyskać w tegorocznej edycji konkursu. Wśród nagrodzonych znalazły się jeszcze cztery, nie mniej innowacyjne i zaangażowane firmy.

LIttle Chef - zwycięzca w kategorii Senior

Little Chef, czyli firma, której celem jest “wprowadzanie dzieci w kulinarny świat”, zdobyła wyróżnienie w kategorii “Senior”. W ramach warsztatów z Little Chef uczniowie warszawskich podstawówek nauczyli się przygotowywać pożywne śniadania, zupy i sałatki. Podstawowe szkolenie z gotowania zaliczyło do tej pory 35 tys. z nich.
Little Chef stawia przed sobą znacznie poważniejsze wyzwanie niż tylko nauka krojenia pomidorów w równiutkie plastry. Lekcje gotowania wzbogaca bowiem elementami…. historii, matematyki, czy fizyki. Przez żołądek do wiedzy? Jak pokazuje przykład LIttle Chef, to skuteczna metoda.

Nano Sanguis - zwycięzca w kategorii Progres

Nagroda w kategorii Progres trafiła do firmy, której działalność ma znaczenie na poziomie życia i śmierci — dosłownie, bo Nano Sanguis zajmuje się poszerzaniem stanu naszej wiedzy na temat produkcji preparatu krwiozastępczego.
Czy zastąpienie krwi, której codziennie użyczają tysiące honorowych krwiodawców, jest w ogóle możliwe? Działalność Nano Sanguis oraz zaangażowanie pracujących na jej rzecz naukowców to potwierdzenie tej tezy.

MusicOn - zwycięzca w kategorii Młody Biznes

Szkoleniem przyszłych naukowców, matematyków czy informatyków, ale i, być może, muzyków zajmuje się firma nagrodzona w kategorii “Młody Biznes” - MusicOn. Celem jego działalności jest wprowadzanie na rynek innowacyjnych pomocy edukacyjnych.
Sztandarowym produktem firmy jest właśnie MusicOn — narzędzie przeznaczone do pracy z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, które w kreatywny sposób realizuje podstawowe edukacyjne założenia, czyli uczy bawiąc.

Laava Tech - zwycięzca w kategorii Start

Firma nagrodzona w kategorii “Start” również wspomaga rozwój, ale rozumiany bardziej dosłownie. Lampy LED z logo Laava Tech przyczyniają się do lepszego wzrostu roślin.
Specjalnie zaprojektowane lampy oraz wsparcie zaawansowanego w postaci systemu sterowania można zastosować na polach, na których uprawiane są nie tylko warzywa, ale również, na przykład, kwiaty.

Tegoroczni zwycięzcy zostali wybrani z grona 250 firm, które zgłosiły się do konkursu.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Citi Handlowy.