W czerwcu czeka nas magiczny spektakl na niebie: zaćmienie Księżyca i Słońca oraz truskawkowa pełnia
Najkrótsza noc i najdłuższy dzień w roku tuż przed przesileniem i nadejściem astronomicznego lata, półcieniowe, częściowe zaćmienie Księżyca, truskawkowa pełnia (zwana również różaną lub gorącą), a także obrączkowe zaćmienie Słońca, które w Polsce może być przez chwilę widoczne jedynie w Bieszczadach. A na koniec miesiąca – maksimum meteorów z roju Czerwcowe Bootydy. Przed wielbicielami astronomii nie lada gratka. Ciepłe wieczory przy dobrych warunkach atmosferycznych (i odrobinie szczęścia) mogą sprzyjać wyjątkowym obserwacjom ciekawych zjawisk na niebie.
To właśnie za ich sprawą pełnię Księżyca, która przypada w czerwcu, zaczęto nazywać "różaną", "kwiatową" lub "truskawkową", ze względu na przypadające w tym okresie zbiory tych owoców oraz moment zakwitania niektórych kwiatów.
W Polsce sporą popularnością cieszyła się z kolei legenda o kwiecie paproci, który miał zakwitać w drugiej połowie czerwca, w okolicach Nocy Świętojańskiej (zwanej również Nocą Kupały), której towarzyszyło wiele obrzędów.
W 2020 roku czerwcowa pełnia przypadająca w najbliższy piątek 5 czerwca o godz. 19:12 zbiega się z półcieniowym zaćmieniem Księżyca, które zacznie się o godz. 19:25, a jego kulminacja o godz. 20.58 przy dobrych warunkach atmosferycznych może być widoczna w Północnej Polsce.
Dwa zaćmienia: półcieniowe zaćmienie Księżyca i obrączkowe zaćmienie Słońca
W czerwcu czekają nas w sumie dwa zaćmienia (najpierw Księżyca – 5 czerwca, a potem obrączkowe zaćmienie Słońca – 21 czerwca). Niestety oba zjawiska w Polsce będą możliwe do obserwacji tylko w niewielkim stopniu i przy pomocy teleskopów z odpowiednimi filtrami.Do oglądania zaćmienia Księżyca najlepsze warunki będą mieć mieszkańcy północnych rejonów naszego kraju, zaś w przypadku obrączkowego zaćmienia Słońca, do którego dochodzi, gdy tarcza księżyca staje się mniejsza od tarczy Słońca, przez co na niebie tworzy się świetlista obręcz, największe szanse na obserwacje mają osoby z okolic Bieszczad.
GDZIE OGLĄDAĆ OBRĄCZKOWE ZAĆMIENIE SŁOŃCA W POLSCE? [LISTA MIEJSCOWOŚCI]
Jak udało się ustalić Karolowi Wójcickiemu – popularyzatorowi astronomii prowadzącemu fanpage "Z głową w gwiazdach" – w pasie zaćmienia Słońca w Polsce, podczas którego cień Księżyca na kilkanaście minut wedrze się zaledwie 35 km wgłąb terytorium naszego kraju, znajdują się takie miejscowości jak:
⦁ Wetlina,
⦁ Brzegi Górne,
⦁ Ustrzyki Górne,
⦁ Pszczeliny,
⦁ Stuposiany,
⦁ Muczne,
⦁ Tarnawa Niżna,
⦁ Smolnik,
⦁ Lutowiska,
⦁ Nasiczne, Dwernik i Wołosate.
Częściowe, obrączkowe zaćmienie Słońca najlepiej będzie widoczne w środkowej Afryce, na półwyspie Arabskim, wzdłuż pogranicza Pakistaństo-Indyjskiego w stronę Himalajów, w południowej części Chin, na Tajwanie i Pacyfiku.
Zmiana pór roku i deszcz spadających gwiazd, czyli co nas czeka na czerwcowym niebie?
Astronomiczne lato przyjdzie do nas w tym roku tuż przed północą w sobotę 20 czerwca o godz. 23:44, kiedy Słońce oddali się najbardziej na północ od równika niebieskiego, osiągając punkt przesilenia letniego (zwany punktem Raka). W tym czasie przypada najdłuższy dzień (trwający 16 godz. i 46 minut, dłuższy od najkrótszego dnia o 9 godzin i 4 minuty) oraz najkrótsza noc w 2020 roku.W Polsce najdłuższym dniem w roku najdłużej mogą się cieszyć mieszkańcy najbardziej wysuniętego na północ rejonu, w okolicach Jastrzębiej Góry, gdzie będzie on trwać aż 17 godzin i 20 minut (dla porównania w Warszawie "tylko" 16 godzin i 44 minuty).
Lato kalendarzowe rozpocznie się zaś 22 czerwca i zakończy 22 września.
Czytaj także: Majowe niebo nas zaskoczy! Przed nami wyjątkowo intensywny deszcz meteorów i przelot komety SWAN