Jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc? Analizujemy wyniki badań naukowych

Monika Piorun
W dni, w które przypada pełnia, popełnia się więcej przestępstw, o czym doskonale wiedzą... brytyjscy policjanci. W niektórych miastach, m.in. w Brighton, na ulice wychodzą wtedy dodatkowe patrole, by zapobiec atakom nożowników i niekontrolowanym napadom agresji bardziej skorych do wybuchów niż zwykle Anglików. Porodówki mają mieć wtedy więcej pacjentek, ludziom dopisuje apetyt, a przez zmianę poziomu melatoniny niektórzy budzą się 20 minut szybciej i zasypiają 5 minut później niż w pozostałe fazy Księżyca. Co jeszcze na ten temat wpływu Srebrnego Globu na człowieka ustalili naukowcy?
W jaki sposób na człowieka działa Księżyc. Z jakiego powodu podczas pełni niektórzy czują się inaczej niż zwykle? Fot. Drew Tilk / Pixaby.com
Niezwykły blask Księżyca od zarania dziejów fascynował ludzi na całym świecie. Ze względu na to, że cykl lunarny trwa 29,5 dnia (nieco podobnie jak przeciętny cykl menstruacyjny kobiety trwający 29 dni) od zarania dziejów uważano, że są ze sobą w pewien sposób powiązane. Nie bez powodu nasi przodkowie nazywali go "miesiącem", a kobiecy okres "miesiączką". Wyniki badań nie potwierdzają jednak na istnienie pomiędzy nimi bezpośredniego związku.

Księżyc (miesiąc) i miesiączka

Dzięki aplikacjom, które dokładnie mierzą poszczególne fazy menstruacji u pań, udało się przeanalizować dane aż 7,5 mln kobiet na całym świecie. Zespół naukowy pod kierunkiem dr Mariji Vlajic Wheeler wykazał, że daty rozpoczęcia okresu wypadają losowo w różne dni miesiąca i nie da się znaleźć pomiędzy nimi korelacji z poszczególnymi fazami Księżyca.


Czytaj także: W czerwcu czeka nas magiczny spektakl na niebie: zaćmienie Księżyca i Słońca oraz truskawkowa pełnia

Bezsenna pełnia? Dlaczego Księżyc wpływa na sen i apetyt?

Po łacinie Księżyc to luna, zaś lunatycy, czyli osoby cierpiące na lunatyzm (somnambulizm) mają problem z zaburzeniami snu, przez co prawdopodobnie wiele osób wiąże Srebrny Glob z problemami ze snem. Po zaśnięciu wykazują aktywność ruchową, choć nie są tego świadomi. Ich dolegliwość wcale nie nasila się podczas pełni i nie ma związku z poszczególnymi fazami Księżyca.

Szwajcarskim naukowcom pod kierunkiem Christiana Cajochena z Centrum Chronobiologii w Bazylei udało się jednak wykazać, że podczas pełni nasz sen jest aż o 30 proc. płytszy niż w pozostałe dni.

Na dodatek w tej fazie Księżyca budzimy się statystycznie 20 minut wcześniej i zasypiamy o 5 minut później niż zwykle. Ma to związek ze zmniejszeniem poziomu hormonu melatoniny, co nie pozostaje obojętne na jakość naszego snu. Z kolei ze względu na blokowanie syntezy serotoniny podczas pełni niektórzy mogą odczuwać wzmożony apetyt. W tej fazie Księżyca można także odczuwać wyostrzenie zmysłu smaku, z czego od lat korzystają doświadczeni kiperzy i znawcy win.

Wyniki badań biochemicznych wykazały, że niektóre rośliny podczas pełni pobierają z gleby więcej tlenu, a w atmosferze zwiększa się wtedy ilość jonów dodatnich, co może wpływać na cykl wegetacyjny. Smakosze szlachetnych trunków uważają, że zmiany te wpływają m.in. na smak wina.
Księżyc nie pozostaje obojętny na wiele sfer naszego życia, ale nie wszystkie potoczne przekonania dotyczące wpływu Srebrnego Globu na człowieka da się wyjaśnić naukowo.Fot. enriquelopezgarre/123RF

Czy Księżyc ma wpływ na psychikę?

Kanadyjscy naukowcy przez 3 lata analizowali zachowanie ponad 770 pacjentów cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne (od napadów lęku po depresję i myśli samobójcze) i badali, czy zmiany ich nastroju mają związek z poszczególnymi fazami Księżyca. Na łamach "General Hospital Psychiatry" opublikowali wyniki badań, które przeczą temu, by podczas pełni lub także w pozostałych fazach można było znaleźć jakikolwiek związek z samopoczuciem pacjentów.

Dlaczego podczas pełni ludzie "wariują"?

Choć od zarania dziejów na świecie opowiada się legendy o wilkołakach, które uaktywniania się podczas pełni, to jednak nie mają one nic wspólnego z faktami. Nawet zoolodzy twierdzą, że wilki wcale nie wyją częściej do Księżyca podczas pełni.

Skowyt tych zwierząt jest jedynie sposobem na nawoływanie watahy i nie zdarza się statystycznie więcej razy niż w pozostałe fazy. Jedyny związek pomiędzy wilkami a Księżycem wynika jedynie z podobieństwa łacińskich nazw (Księżyc to luna, a wilk to lupus).
Wilki wcale nie wyją częściej do Księżyca w czasie pełni. Znawcy tych zwierząt twierdzą, że ich skowyt nie ma związku z poszczególnymi fazami Srebrnego Globu.Fot. Janrye / Pixaby.com

Są jednak dowody naukowe na to, że podczas pełni ludzie są skłonni do podejmowania nieracjonalnych decyzji. Udowodniono to na podstawie analizy wskaźnika Dow Jones na 24 giełdach na świecie w ciągu ostatnich... 100 lat.

Okazało się, że w dni, w które przypadała pełnia, inwestorzy częściej niż zwykle podejmowali zupełnie bezsensowne inwestycje. Średni wzrost kursów podczas nowiu był zaś aż dwukrotnie wyższy niż w czasie pełni.

O tym, że w tej fazie Księżyca można się spodziewać po ludziach więcej niż zwykle dobrze zdaje sobie sprawę... brytyjska policja. W Brighton od lat w tym czasie mają wychodzić na ulice dodatkowe patrole, ponieważ z policyjnych statystyk wynika, że w tym czasie dochodzi do zwiększonej liczby rozbojów, napadów agresji i różnych innych wybryków.

Księżyc a płodność i... ataki podagry

Romantyczne wybuchy namiętności podczas pełni mogą znaleźć potwierdzenie jedynie w statystykach porodów. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali ponad pół miliona urodzeń w latach 1948-1957 i wykazali, że do poczęcia najczęściej dochodziło tuż przed lub tuż po pełni.

Naukowe potwierdzenie na związek pomiędzy księżycem a ludzkim organizmem wykazali też eksperci z Instytutu Badań nad Chorobami Reumatycznymi, którym udało się udowodnić, że w czasie pełni nasilają się ataki podagry (dny moczanowej). Dlaczego tak się dzieje?

Okazuje się, że odpowiedzialne za to zjawisko są kryształki soli kwasu moczanowego (puryny), które powinny być usuwane wraz z moczem, jednak w czasie tej fazy Księżyca zaczynają odkładać się w stawach, co powoduje ataki podagry.
Według naukowców do poczęcia najczęściej dochodzi tuż przed lub tuż po pełni...Fot. Wang Tom /123RF
Czytaj także: Czytaj także: Satelity Starlink znów są widoczne nad Polską! W nocy przelecą po pełni i zaćmieniu Księżyca