W długi weekend wybierasz się w podróż po Polsce? Sprawdź, gdzie jest najwięcej fotoradarów [MAPA]

Monika Piorun
Gdzie najłatwiej natrafić na fotoradar, kamerę monitorującą przejazdy na czerwonym świetle czy odcinkowy pomiar prędkości? Według najnowszego raportu twórców systemu Yanosik, na szczególną uwagę zasługuje droga krajowa nr 92 na odcinku przebiegającym przez województwo lubuskie, gdzie na fotoradar można wpaść średnio co... 13 km. W których miejscach w Polsce mamy statystycznie największe szanse na mandat za przekroczenie prędkości?
Jeśli w czasie najbliższego długiego weekendu wybierasz się w podróż polskimi drogami, to sprawdź aktualną mapę fotoradarów. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Długi weekend przypadający w związku z Bożym Ciałem stwarza wiele okazji do wybrania się w różne miejsca w Polsce, przez co zwiększa się ruch na autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Po wielu tygodniach spędzonych na przymusowej, domowej izolacji Polacy mogą zechcieć wykorzystać chwilę wolnego do podróży po kraju.

Poruszanie się samochodem po polskich drogach zawsze jest sporym wyzwaniem i za każdym razem wymaga od kierowców szczególnej ostrożności. Okazuje się jednak, że niektóre miejsca są dużo lepiej kontrolowane, ponieważ ulokowano tam więcej urządzeń do pomiaru prędkości niż gdzie indziej. Łatwiej też tam dostać mandat.


Po zestawieniu liczby fotoradarów z kilometrażem dróg krajowych w obrębie danego województwa twórcy systemu bezpłatnej nawigacji na urządzenia mobilne Yanosik stworzyli raport, który wskazuje:

⦁ gdzie w Polsce jest największe zagęszczenie fotoradarów.?
⦁ które trasy są najczęściej kontrolowane w skali całego kraju?
⦁ jakie województwo wiedzie prym w odcinkowym pomiarze prędkości?

Każda z tych informacji z pewnością przyda się niejednemu kierowcy (nie tylko podczas długiego weekendu).

Mapa fotoradarów w Polsce (2020)

Największe zagęszczenie urządzeń do mierzenia prędkości przypada według statystyk w województwie pomorskim (niecałe 3,3 fotoradary na 100 km dróg krajowych).

Tuż za nim plasuje się województwo mazowieckie (nieco ponad 3 urządzenia kontrolujące prędkość na 100 km), gdzie jest w sumie najwięcej fotoradarów (łącznie 72), kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle (3) oraz odcinkowych pomiarów prędkości (5).

Najmniej fotoradarów jest w województwie opolskim (średnie zagęszczenie w sumie 10 urządzeń wynosi 1,27 na 100 km dróg krajowych).
Mapa fotoradarów w Polsce [2020]Fot. Yanosik.pl
Największe zagęszczenie fotoradarów na 100 km według województw:

⦁ pomorskie (3,3)
⦁ mazowieckie (3)
⦁ lubelskie (2,9)
⦁ śląskie (2,9)
⦁ wielkopolskie (2,7)
⦁ małopolskie(2,6)
⦁ lubuskie (2,4)
⦁ kujawsko-pomorskie (1,6)
⦁ warmińsko-mazurskie (1,4)
⦁ opolskie (1,3)

Na których drogach mamy największe szanse na mandat za przekroczenie prędkości?

DROGA KRAJOWA NR 92 na odcinku przebiegającym przez województwo lubuskie (fotoradary są rozstawione średnio co 13 km). Ta sama droga na odcinku w województwie wielkopolskim uznawana jest za najbardziej monitorowaną trasę w całym regionie (1 fotoradar co 17,5 km).

DROGA KRAJOWA NR 94 w województwie małopolskim (fotoradar co 13,3 km). Ta sama droga uznawana jest za najbardziej kontrolowaną na odcinku w województwie podkarpackim (fotoradar co 17,3 km) oraz województwie opolskim (fotoradar co 19,6 km).

DROGA KRAJOWA NR 78 w województwie śląskim (fotoradar co 13,5 km).

Odcinkowy pomiar prędkości w Polsce. Gdzie warto zdjąć nogę z gazu?

Najbardziej kontrolowanym miejscem w kraju pod względem odcinkowych pomiarów prędkości jest województwo mazowieckie, gdzie monitorowaniu podlega w sumie 23,15 km dróg. W dalszej kolejności jest województwo warmińsko-mazurskie (21,3 km), łódzkie (13,7 km) oraz lubelskie (13,6 km).
Odcinkowy pomiar prędkości na polskich drogach według stanu z 2020 roku.Yanosik.pl
Na drugim biegunie plasują się jednak takie miejsca, w których w ogóle nie ma odcinkowych pomiarów prędkości. Należy do nich województwo wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie.

Czytaj także:

Wakacje bez koronawirusa? 20 najbezpieczniejszych kierunków turystycznych w czasie pandemii

28 ton złota może być w jednym z pałaców na Dolnym Śląsku. Tajemnicę krył nazistowski dziennik

Bon turystyczny w praktyce. Jak dostać 500 zł dofinansowania na wakacje z dzieckiem?