Jak powinny wyglądać karty wyborcze, by można było oddać ważny głos w wyborach 2020?

Monika Piorun
Oprócz znaku "X" przy nazwisku wybranego kandydata kluczowe znaczenie na kartach do głosowania w czasie najbliższych wyborów prezydenckich mają pieczątki, które powinny się znaleźć na każdej z nich. Państwowa Komisja Wyborcza uspokaja jednak, że o autentyczności dokumentów świadczą zarówno oryginalne odciski pieczęci PKW, jak i tylko ich wydruki. Ważny głos będzie można oddać na każdej karcie opatrzonej takimi insygniami. Problem może pojawić się wtedy, jeśli miejsce na pieczątkę pozostanie puste.
Wzór karty do głosowania w czasie I tury wyborów prezydenckich 28 czerwca 2020. Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Ponad 30 mln Polaków jest uprawnionych do głosowania w czasie wyborów na prezydenta RP 28 czerwca 2020 roku. Za granicą zarejestrowało się rekordowe 360 tys. wyborców (najwięcej w Wielkiej Brytanii, ponad 100 tys.). Na co powinno się zwrócić uwagę, by oddany przez nas głos był ważny?

Wybory prezydenckie 2020: karta do głosowania

Oprócz imion i nazwisk 11 kandydatów na urząd prezydenta Polski na karach wyborczych musi naleźć się pieczątka Obwodowej Komisji Wyborczej (w przypadku głosów oddawanych w kraju) oraz dodatkowe pieczęcie urzędowe przedstawiciel dyplomatycznych lub urzędów konsularnych (w przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą).


Okazuje się, że karty, które do tej pory dotarły do niektórych wyborców głosujących korespondencyjnie, mogą budzić sporo wątpliwości. Zarzuty, które padają pod ich adresem, dotyczą przede wszystkim autentyczności pojawiających się na nich pieczątek.

Nie brakuje jednak doniesień o tym, że przesyłki z pakietami wyborczymi nie zawierały... kart do głosowania.

Czytaj także: Ujawniono, jak wygląda "dostarczanie" pakietów wyborczych w Brukseli. Są powody do niepokoju?

Wydruk lub odcisk pieczęci, czyli bez czego karta wyborcza jest nieważna?

Zgodnie z § 2 art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przypadających w 2020 roku, Państwowa Komisja Wyborcza (uchwałą nr 131/2020 z dnia 2 czerwca 2020 roku w sprawie wzorów kart do głosowania dla obwodów głosowania utworzonych w kraju w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 roku) ustaliła, że:

Oznaczenie autentyczności karty do głosowania stanowi wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Co powinno się znaleźć na kartach do głosowania w wyborach 2020? Oświadczenie PKW.Fot. PKW

Głosowanie w kraju i za granicą. Co musi znaleźć się na karcie wyborczej?

Osoby, które chcą oddać ważny głos w wyborach przeprowadzanych poza granicami naszego kraju, powinny zwrócić uwagę na to, by na karcie wyborczej znalazły się dwie pieczątki:

⦁ pieczęć urzędowa przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego;

⦁ pieczęć obwodowej komisji wyborczej.

Obie pieczątki mogą być zarówno oryginalnie odciśnięte na karcie, jak i tylko wydrukowane (kolor tuszu nie ma znaczenia).

Warunkiem oddania ważnego głosu jest postawienie krzyżyka przy nazwisku wybranego kandydata oraz obecność obu pieczątek (w przypadku głosowania za granicą).

Głos będzie uznany za nieważny, jeśli na karcie wyborczej będzie więcej niż jeden znak "X" lub jeśli w ogóle go nie zaznaczymy przy nazwisku wybranego kandydata.

Na krajowych kartach wyborczych wystarczy postawić znak "X" przy nazwisku osoby, która według nas powinna zostać prezydentem Polski w następnej kadencji oraz obecność na karcie pieczątki obwodowej komisji wyborczej.

Zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego znak "X" to "co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki".

Zgonie z aktualnymi przepisami dodatkowe dopiski na karcie wyborczej nie wpływają na ważność głosu (jeśli tylko prawidłowo zaznaczymy pojedynczy krzyżyk przy nazwisku kandydata.
Aby otrzymać kartę do głosowania w lokalu wyborczym, musimy wylegitymować się ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem (np. dowodem osobistym, paszportem lub prawem jazdy).

Pakiety wyborcze (wypełnioną kartę do głosowania wraz z oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu na wybranego kandydata) w przypadku głosowania korespondencyjnego za granicą należy na własny koszt przesłać do adekwatnej placówki konsularnej.

Do koperty zwrotnej należy włożyć zaklejoną kopertę z kartą do głosowania oraz (osobno) oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu.

Czytaj także: MSZ zmienia zasady głosowania za granicą. Wielu Polaków będzie z nich zadowolonych W przypadku głosowania korespondencyjnego na terenie Polski warto zastosować się do poniższych wskazówek.

Czytaj także: Jak zagłosować korespondencyjnie w czasie wyborów prezydenckich 2020? [ZASADY]

WAŻNE! Głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się w niedzielę 28 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00. z wyjątkiem obwodów utworzonych w krajach Ameryki Południowej i Ameryki Północnej, gdzie głosować będzie można w sobotę 27 czerwca 2020 r. w godz. 7.00-21.00 czasu lokalnego.

Dowiedz się więcej o wyborach prezydenckich 2020:

Jak głosować za granicą w czasie najbliższych wyborów? [WNIOSEK ONLINE]

Oto cała "jedenastka". Sprawdź, czy znasz wszystkich kandydatów w wyborach prezydenckich 2020

Jak zagłosować korespondencyjnie w czasie wyborów prezydenckich 2020? [ZASADY]