Zaćmienie księżyca i burzowa pełnia – kiedy obserwować astronomiczną "magię" na lipcowym niebie?
Już 5 lipca wraz z tzw. burzową pełnią, przypadającą w szczycie sezonu wyładowań atmosferycznych, zbiega się półcieniowe zaćmienie księżyca. Wielbiciele astronomii będą mieć też okazję do obserwacji obłoków srebrzystych, a pod koniec miesiąca – deszczu meteorów z roju płd. delta Akwarydy. Jakie jeszcze atrakcje pojawią się przy dobrej pogodzie w lipcu na niebie?
Plemiona indiańskie określały ją też mianem "koźlej" (ponieważ samce sarny zrzucają wtedy poroże) lub "robaczanej" (od dużej aktywności owadów).
Niebo w lipcu 2020: jakie zjawiska astronomiczne warto obserwować?
Oprócz burzowej pełni księżyca przypadającej 5 lipca, w momencie dużej aktywności wyładowań atmosferycznych, a także częściowego, półcieniowego zaćmienia księżyca, wielbiciele astronomii będą mieć okazję do obserwacji m.in. obłoków srebrzystych.Jak tłumaczy Karol Wójcicki, popularyzator astronomii z fanpage "Z głową w gwiazdach":
Obłoki Srebrzyste to zjawisko z pogranicza astronomii i meteorologii, najwyższe znane ludzkości chmury tworzące się na wysokości 90-100 km poprzez obladzanie opadającego do atmosfery pyłu kosmicznego.
Obłoki Srebrzyste (NLC - ang. noctilucent clouds) tworzą się nad Arktyką i w sprzyjających warunkach oświetleniowych odbijają w naszą stronę światło słoneczne... z drugiej strony planety! Działają więc jak wielkie zwierciadło zawieszone nad biegunem północnym. Z tego powodu w czasie letnich nocy możemy wypatrywać ich nisko nad północnym horyzontem. Świecą wtedy subtelnym, błękitno-elektrycznym blaskiem.
Deszcz meteorów w lipcu 2020: Południowe delta Akwarydy
Od 12 lipca aż do 19 sierpnia przy dobrej pogodzie będzie można obserwować Akwarydy, czyli rój meteorów, którego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika (cztery stopnie na zachód od gwiazdy δ Wodnika). "Spadające gwiazdy" będą poruszały się z prędkością 41 km na godzinę. W ciągu 60 minut przy dobrych warunkach atmosferycznych będzie można zauważyć nawet do 20 meteorów.⦁ Ponad 100 osób zginęło od rażenia piorunem w Indiach. Tragiczny bilans burz monsunowych
⦁ Obrączkowe zaćmienie Słońca i "pierścień ognia". Gdzie i kiedy oglądać te wyjątkowe zjawiska na niebie?
⦁ W czerwcu czeka nas magiczny spektakl na niebie: zaćmienie Księżyca i Słońca oraz truskawkowa pełnia