To będzie trudne pół roku dla rządu PiS. Ujawniono, jakie ma plany niemiecka prezydencja w UE

Ola Gersz
Niemcy rozpoczęli w środę, 1 lipca, półroczne przewodnictwo w UE. Z dokumentu z 30 czerwca "Projekt agendy spotkań Rady UE w drugim semestrze 2020" wynika, że na wokandę wróci temat praworządności w Polsce. Kwestia te będzie omawiana podczas comiesięcznych posiedzeń ministrów ds. europejskich.
UE znowu zajmie się tematem praworządności Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Praworządność w Polsce zeszła na drugi plan podczas prezydencji Chorwacji w UE w pierwszym półroczu 2020 roku oraz z powodu pandemii koronawirusa. To ma się zmienić podczas rozpoczętej 1 lipca prezydencji Niemiec. Jak informuje korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginion, z projektu programu posiedzeń Rady UE wynika, że temat praworządności będzie teraz regularnie poruszany.

22 września ministrowie ds. europejskich mają na swoim posiedzeniu rozmawiać o Polsce w ramach artykułu 7. traktatu UE. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy "z powodu pandemii będą mogły odbywać się fizyczne spotkania", wyjaśniał unijny dyplomata w rozmowie z RMF FM. Temat praworządności ma pojawić się również na posiedzeniach w październiku i listopadzie.


Z kolei 8 grudnia odbędzie się czwarte już wysłuchanie Polski w sprawie praworządności. Polski przedstawiciel przez około trzy godziny będzie musiał odpowiadać na szczegółowe pytania unijnych ministrów. "Niemiecka prezydencja popiera także propozycję KE uzależnienia wypłat unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad państwa prawa" – przypomina również w rozmowie z RMF dyplomata. Niemcy zapowiedzieli również zastosowanie mechanizmów w ramach artykułu 7., które wynikają z postanowień TSUE.

źródło: RMF FM