Zachwycił wszystkich występem w Męskim Graniu. Kim jest Błażej Król?

Zuzanna Tomaszewicz
Właśnie przesłuchaliśmy tegoroczny singiel żywieckiego Męskiego Grania. Mogliśmy w nim usłyszeć Darię Zawiałow, Igo i Króla. Kim jest ostatni z muzyków i jak znalazł się w składzie Męskie Granie Orkiestry 2020? Sam o sobie mówi, że na co dzień jest "takim prostym, chamowatym wesołkiem". – Jeśli chodzi o stronę muzyczną czy tekstową, to wolę melancholię – powiedział Błażej Król w wywiadzie z TVN24.
Fot. Instagram/krol_krol
"Tygrysy! Już od kilku miesięcy chciałem się z Wami podzielić wiadomością, że współtworzę miłosnomuzyczny trójkąt z Darią i Igo, ale sorry nie mogłem" – napisał w mediach społecznościowych Błażej Król, wrzucając na swoją tablicę kawałek "Świt", który powstał w ramach tegorocznej edycji Męskiego Grania.
Niektórzy słuchacze właśnie w środę mogli po raz pierwszy zetknąć się z twórczością zdolnego muzyka. 36-latek urodził się w Gorzowie Wielkopolskim i najpierw współtworzył duet UL/KR z Maurycym Kiebzakiem-Górskim. Teraz działa solo tworząc muzykę po brzegi wypełnioną romantyzmem. Na jego facebookowym fanpage’u możemy nawet przeczytać opinię samego Jakuba Żulczyka, który tak opisał muzykę Króla: "Mieszając w jednym sosie elektronikę, ambient i wątki szeroko pojętego indie, tworzy mieszankę jedyną w swoim rodzaju. Na tle tej mieszanki wychwytuje jakąś esencję egzystencjalnej rozterki współczesnego trzydziestolatka".


Król ma na swoim koncie pięć albumów studyjnych, jego debiutancka płyta "Nielot" miała premierę w 2014 roku. Ostatnim krążkiem wokalisty jest "Nieumiarkowania". – Zawsze twierdziłem, że smutne utwory są prawdziwe. Melancholia to siła najlepszych pieśni, które chwytają za jakąś część ciała czy emocje. Bronię się i czasami, chcę uciec od tej ciemności. (…) Jestem fanem prostych emocji. Dla mnie nie musi coś stroić i być super równe – mówił w rozmowie z Anną Gacek w radiowej Trójce.
Błażej Król został w 2015 roku laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, zaś w 2019 roku przyznano mu Paszport "Polityki" w kategorii "Muzyka popularna".

Zanim Król zdecydował się zostać zawodowo muzykiem przez 10 lat pracował jako sprzedawca w MediaMarkt, a także miał epizod w korporacji. Razem ze swoją żoną Iwoną współtworzy formację Lauda.

Błażej Król komponuje utwory w swoim domowym zaciszu. Jest też kolekcjonerem winyli. – Jestem szczęściarzem. Bardzo dużo rzeczy mi się udaje. Gdy byłem dzieciakiem, chciałem kupować komiksy, no i trochę kupowałem, ale teraz kupuję ich dużo, dużo więcej – przyznał w wywiadzie dla Red Bulla.

W kwietniowej rozmowie z Onetem Król przyznał, że wizja przyszłości branży muzycznej w obliczu pandemii koronawirusa nie napawa go optymizmem. – Większość muzyków utrzymuje się z grania i nie ma stałych dochodów, a przecież nawet ludziom na etatach nie będzie łatwo. Poza tym muzycy to tylko pewna część. Jest przecież cała branża eventowa, są puby, kluby, restauracje i sale koncertowe. To wszystko stoi pod wielkim znakiem zapytania – ocenił.

Większość utworów Króla ma na Youtube prawie milion wyświetleń. Na Instagramie obserwuje go natomiast 11 tys. osób. Jego najbardziej znanymi piosenkami są: "Całą ciszę / POKÓJ NOCNY", "Te smaki i zapachy" oraz "Spróbuję / STRAŻNIK".

Czytaj także: Jest nowy singiel Męskiego Grania! Tegoroczny skład to zaskoczenie

źródło: TVN24, Radio Trójka