Polacy nie chcą się szczepić na koronawirusa. Tak wynika z badań WUM

Norbert Zawadzki
Choć szczepionka przeciw COVID-19 nie została jeszcze wynaleziona, to już od dawna jest tematem wielu dyskusji. Zarówno tych między możnymi tego świata, jak i zwykłymi obywatelami praktycznie każdego kraju dotkniętego wirusem. A jakie na ten temat jest zdanie Polaków?
Co trzeci Polak nie chcę się szczepić przeciw COVID-19 Foto. Gustavo Fring / Pexels
Każdego dnia przybywa kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażonych, setki z nich umierają. Choć naukowcy z całego świata pracują nad szczepionką na COVID-19, a niektóre firmy już rozpoczęły badania kliniczne na ludziach, to szansa otrzymania leku na chorobę, która sparaliżowała współczesny świat, w ciągu najbliższych miesięcy jest raczej nikła.

Czytaj także: Nie widać żadnej poprawy. Dużo zakażeń i zgonów w nowym raporcie o epidemii

Mimo tego temat szczepień jest istotnym problemem publicznym i nigdy nie jest za wcześnie na przeprowadzenie debaty. Nowym, istotnym głosem w tej sprawie są wyniki badań WUM oraz UW we współpracy z ARC Rynek i Opinia.


Co trzeci Polak chciałby się zaszczepić

Gdyby szczepionka przeciw COVID-19 była dostępna teraz, tylko 37 proc. badanych by z niej skorzystało.

Najchętniej zaszczepiłyby się osoby w wieku 18-24 lata. 45 proc. badanych z tej grupy wiekowej wyraziła chęć zaszczepienia. Chętniej po szczepionkę sięgnęliby mężczyźni niż kobiety. Odpowiednio 38 i 34 proc.

Najbardziej nieufne są osoby w wieku 25-34 lata (31 proc.). Wśród tej grupy znajduje się najwięcej rodziców małych dzieci.

Dlaczego nie chcemy się szczepić?

Aż 51 proc. Polaków zadeklarowało, że żaden argument nie przekonałby ich do skorzystania ze szczepionki, również, jeśli za nieszczepienie byłyby kary finansowe.

Czytaj także: Polska "dostanie" szczepionkę od USA? Farmakolog o możliwych ustaleniach Dudy i Trumpa

Główną obawą naszych rodaków jest zbyt szybkie wprowadzenie szczepionki na rynek (43 proc.) oraz brak zaufania do firm, które nad nią pracują (39 proc.). Dodatkowo większość Polaków nie ma wątpliwości co do skuteczności szczepień, jednak nie jest przekonana co do ich bezpieczeństwa. Według 35 proc. badanych szczepienie nie uchroni ich przed chorobą.

7 proc. uważa, że szczepionki są jednocześnie nieskuteczne i niebezpieczne.

Czytaj także: Od dziś nowe zasady kwarantanny. Sprawdź, jakie zmiany wprowadziło Ministerstwo Zdrowia

Źródło: WUM