Najstarsze bliźniaki syjamskie nie żyją. Ronnie i Donnie Galyon mieli 68 lat

Norbert Zawadzki
Bracia wpisani do Księgi Rekordów Guinnesa jako najdłużej żyjąca para bliźniaków zmarli 4 lipca w wieku 68 lat.
Ronnie i Donnie Galyon byli najdłużej żyjącymi bliźniakami syjamskimi na świecie. Fot. YouTube.com / Inside Edition
Ronnie i Donnie Galyon urodzili się 28 października 1951 roku w Dayton w amerykańskim stanie Ohio. Mężczyźni całe swoje życie byli połączeni na wysokości brzucha, z tego powodu mieli wspólny układ trawienny. Lekarze tuż po narodzinach braci zaproponowali rodzicom próbę rozłączenia dzieci. Po dwuletnim pobycie w szpitalu ustalono, że nie można ich bezpiecznie oddzielić.

Niełatwe dzieciństwo

Gdy skończyli trzy lata stali się jedynymi żywicielami rodziny. Ojciec zadecydował, że dołączą do "obwoźnego cyrku dziwadeł". Ich praca polegała na oglądaniu telewizji. Kiedy siedzieli zamknięci w przyczepie i wpatrywali się w mały ekran, ciekawscy patrzyli przez szybę obserwując niecodzienne rodzeństwo. Z pracy w cyrku zrezygnowali dopiero w wieku 39 lat.


Lokalne szkoły uważały, że będą rozpraszać inne dzieci, więc nie byli formalnie kształceni, co spowodowało, że przez całe życie byli analfabetami.

Dorosłe życie

Udzielali się również w programach dokumentalnych i rozrywkowych, w tym w kontrowersyjnym The Jerry Springer Show. W 2014 roku trafili do Księgi rekordów Guinnesa wykreślając z niej poprzednich rekordzistów, którymi byli Giacomo i Giovanni Battista – według doniesień urodzili się we Włoszech między 1875 a 1877 rokiem i dożyli 63 lat.

Ronnie oraz Donnie od chwili odejścia z cyrku do 2010 roku mieszkali samotnie. Niestety, stopniowo pogarszający się stan zdrowia zmusił ich do zamieszkania z rodziną. Zmarli 4 lipca w szpitalu.
W ramach ostatniego życzenia mężczyźni odwiedzili Disney World. Jak przyznali było to ich marzeniem. Mówili, że przypominało im się dzieciństwo spędzone w cyrku.

Czytaj także: Oto najwyższy kontrakt w historii sportu. Ponad pół miliarda dolarów za 10 lat gry

Źródło: Time