Stawiasz pierwszą stronę www? Oto dlaczego musisz rozważyć hosting w chmurze

Marcin Długosz
Jeszcze jakiś czas temu można było powiedzieć, że posiadanie własnej strony WWW było jak posiadanie wizytówki. Dzisiaj administrowanie własnym kawałkiem Internetu nie jest już tylko domeną organizacji biznesowych. W czasach, kiedy wielu z nas stara się prężnie rozwijać „markę osobistą”, prowadzenie strony staje się koniecznością. Wraz ze wzrostem zapotrzebowania rozszerza się również paleta opcji hostingowych.
Fot. Unsplash.com / Headway
Wybór dobrego hostingu to jedna z najważniejszych rzeczy, którą musi rozważyć początkujący autor strony internetowej. Jasne, wymyślenie chwytliwej, ale jednocześnie przyjaznej robotom wyszukiwarek nazwy domeny jest bardzo istotne. Podobnie jak wybór odpowiedniego, stonowanego kolorystycznie szablonu graficznego.

Prawda jest taka, że nikt nie zwróci uwagi na te aspekty, jeśli po wpisaniu w pasku wyszukiwarki waszego „catchy, ale też SEO-friendly” adresu, zamiast pięknego zdjęcia głównego wyświetli się błąd 404.

Jednym słowem: nieprzemyślany wybór serwera, na którym ulokujemy dane strony, może mieć mało przyjemne skutki. Dodatkowo zniwelować je będzie znacznie trudniej niż zmienić kolor suwaka na stronie.

Jakimi więc kryteriami należy kierować się, aby wybrać dobry, niezawodny hosting? Wspólnie z ekspertami firmy nazwa.pl spisaliśmy kilka wartych rozważenia kwestii.

Jaki rodzaj hostingu wybrać?

We wspomnianych wcześniej czasach, kiedy strona WWW była jak wizytówka, wybór odpowiedniego rodzaju hostingu wyglądał nieco inaczej: moglibyście wtedy zastanawiać się, czy na przykład nie skorzystać z darmowych opcji, ewentualnie z możliwości wykupienia miejsca na współdzielonym serwerze.

Dzisiaj opcja numer jeden właściwie… nie jest już opcją, oczywiście, jeśli myślicie o kreowaniu strony w pełni serio. Brak opłat to tak naprawdę brak kontroli nad tym, co dzieje się z waszą stroną, nie mówiąc już o bardzo niskich parametrach transferu czy przestrzeni dyskowej.

Opcja numer dwa, czyli wykupienie miejsca na jednym serwerze, z którego razem z nami korzysta „dziesiąt” innych firm lub osób, również powoli odchodzi do lamusa. Tu kluczowe są kwestie takie jak bezpieczeństwo i niezawodność. W tym kontekście najlepszym obecnie rozwiązaniem jest Cloud Hosting, czyli hosting w chmurze.

Czym różni się hosting w chmurze od standardowego?

Różnica polega na tym, że zamiast umieszczać dane strony na jednym serwerze, są one jednocześnie obsługiwane przez kilkaset różnych serwerów, umieszczonych w różnych lokalizacjach.

Czy takie rozwiązanie nie sprawi, że strona będzie działała wolniej?

Wręcz przeciwnie. Mogłoby się wydawać, że skoro informacje o naszej stronie są zebrane w jednym miejscu, to dotarcie do nich powinno być szybsze i łatwiejsze, ale to tylko pozory.

W rzeczywistości, jeśli na danym serwerze „upchniętych” zostanie zbyt wiele stron lub jeśli ruch na którejś z nich drastycznie wzrośnie, koszty poniesiemy my, czyli właściciele witryny, która nagle zacznie działać wolniej.

W przypadku Cloud Hostingu decyzje o tym, jak dużo przestrzeni na serwerach potrzebuje dana strona, są podejmowane dynamicznie. Kiedy witryna zaczyna generować wyjątkowo duży ruch, do jej obsługi “włączają się” inne, mniej obciążone serwery.

Takie „dyrygowanie” ruchem jest możliwe dzięki urządzeniom zwanym load balancerami. Warto dodać, że load balancery nieustannie kontrolują sytuację na serwerach, a decyzję o przeniesieniu ruchu podejmują w ułamkach sekund tak, aby użytkownicy danych stron nie odczuli wahań jakości transferu.

Czy cloud hosting może być szybszy od tradycyjnego hostingu?

Zdecydowanie tak. W przypadku hostingu na nazwa.pl to zasługa wysokiej jakości sprzętu z jakiego korzysta firma.
Procesory serwerowe Intel Xeon z wysokim taktowaniem 5 GHz oraz nowoczesne dyski Intel Optane w połączeniu z technologią chmurową to, jak zapewniają przedstawiciele nazwa.pl, gwarancja niezawodności działania stron WWW o każdej porze dnia i nocy.

A co jeśli jeden z serwerów będzie miał awarię?

„Serwer padł”, te słowa nie spędzają snu z powiek właścicielom stron ulokowanych w chmurze. Wspomniane wcześniej load balancery są przygotowane również na taką okoliczność.
W chwili, gdy jeden z serwerów przestanie odpowiadać, ruch zostaje przekierowany na inne maszyny i będzie tak do momentu, aż usterka zostanie usunięta.

Czy moje dane w chmurze są bezpieczne?

Na pewno są bezpieczne, gdy przechowujesz je w chmurze nazwa.pl. Firma uzyskała certyfikaty, które to potwierdzają, między innymi ISO 27001:2017. Spółka nazwa.pl przeszła również audyt PBSG związany z uznaniem przez Ministerstwo Cyfryzacji za Operatora Usługi Kluczowej dla cyberbezpieczeństwa Polski.

Więcej szczegółowych informacji na temat Cloud Hostingu oraz jego wariantów znajdziecie na stronie nazwa.pl.

Artykuł powstał we współpracy z nazwa.pl.